Reforma szpitali 2022 - szkolenie specjalistyczne
szkolenie specjalistyczne
We wrześniu 2021 projekt w sprawie reformy szpitali trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu przy założeniu, że nowa ustawa zacznie obowiązywać już od stycznia 2023 roku.
Zgodnie z założeniami placówki medyczne będą dzielone na cztery kategorie: od A do D. Zdecydują o tym wyniki finansowe (sprzed pandemii) i jakościowe, np. liczba rehospitalizacji, migracje pacjentów czy liczba zabiegów.
- A – szpital w dobrej sytuacji finansowej dopasowany profilem do potrzeb regionalnych – szpital nie kwalifikuje się do restrukturyzacji. Ponadto, może być priorytetowo traktowany w przyznawaniu funduszy na działania rozwojowe, a także planowane jest wdrożenie rozwiązań mających na celu dodatkowe premiowanie np. w postaci zwiększenia wartości kontraktu, co będzie stanowiło dodatkową motywację do aspirowania do tej kategorii;
- B – szpital wymagający wdrożenia działań naprawczych i optymalizacyjnych – szpital przygotowuje program optymalizacyjny podlegający zatwierdzeniu przez ARS.
- C – szpital wymagający wdrożenia programu restrukturyzacyjnego – szpital przygotowuje program restrukturyzacyjny podlegający zaopiniowaniu przez NFZ i zatwierdzeniu przez ARS oraz zatrudnia doradcę restrukturyzacyjnego delegowanego przez ARS, który nadzoruje proces restrukturyzacji.
- D – szpital wymagający wdrożenia programu restrukturyzacyjnego i przejęcia zarządzania przez ARS– następuje czasowe przejęcie nadzoru i zarządzania przez ARS, przygotowywany i wdrażany jest program restrukturyzacyjny podlegający zaopiniowaniu przez NFZ.
Do jakiej kategorii zostanie zakwalifikowany Państwa szpital?
Jakie będą tego konsekwencje?
Zapraszamy na specjalistyczne szkolenie, którego celem jest przejście wraz z ekspertami przez kryteria oceny oraz przeanalizowanie indywidualnych scenariuszy działania w okresie vacatio legis.
Korzyści
- W małym gronie ekspertów przeanalizujesz nowe przepisy pod kątem konkretnej placówki szpitalnej.
- Przygotujesz dopasowany do swojej działalności scenariusz działania do czasu wejścia w życia ustawy oraz po jej wejściu w życie
- Przygotujesz swoją pozycję prawną oraz negocjacyjną
Uczestnicy
- menadżerowie szpitali, dyrektorzy zarządzający, dyrektorzy medyczni i finansowi
- pracownicy samorządów odpowiedzialni za służbę zdrowia
- dostawcy i wierzyciele szpitali
- prawnicy zajmujący się sektorem szpitalnym
- przedstawiciele organizacji reprezentujących pracowników szpitali
Program
29 kwietnia 2022
8.30 – 9.00 rejestracja uczestników
9.00 rozpoczęcie zajęć
Kryteria i mechanizm ewaluacji, budowa wskaźników, przykładowa analiza dokumentacji
Zadania ocenianej placówki kategorii B (samodzielne przygotowanie planu restrukturyzacji zatwierdzanego przez ARS)
Zadania ocenianej placówki kategorii C oraz rola i odpowiedzialność doradców restrukturyzacyjnych (przygotowanie planu restrukturyzacji przez doradcę)
Rola doradców restrukturyzacyjnych, odpowiedzialność i zadania dyrektora placówki przy współpracy z doradcą (kategoria D, placówka przejęta w zarząd przez ARS)
Rola i odpowiedzialność ARS
Mechanizmy prawne i finansowe poszczególnych rozwiązań ustawy:
placówki, odpowiedzialność za zobowiązania, odpowiedzialność wobec pracowników,
Struktura właścicielska, odpowiedzialność właściciela za zobowiązania
Podmioty trzecie w procesie restrukturyzacji: pozycja wierzycieli, pozycja pracowników i organizacji pracowniczych,
odpowiedzialność placówki wobec funduszy europejskich w okresie trwałości.
15.00 zakończenie szkolenia
Metody
Szkolenie „Reforma szpitali 2022” ma wymiar praktyczny, a jego celem jest nie tylko przekazanie uczestnikom konkretnego know-how, ale również wzmocnienie ich umiejętności przez zastosowanie różnych metod szkoleniowych:
Prelekcja – poznasz nowe regulacje i skuteczne strategie dostosowania się do nich,
Warsztaty – przeanalizujesz nowe narzędzia restrukturyzacji,
Dyskusje – poznasz doświadczenia innych menedżerów, szanse, bariery, ryzyka i wyzwania związane z planowaną zmianą,
Analiza – dowiesz się, jakie scenariusze mogą najlepiej sprawdzić się w procesie restrukturyzacji szpitala.
Sprawdź, za co uczestnicy cenią to szkolenie:
Rozwijaj kompetencje bez ryzyka!
Skorzystaj ze 100% gwarancji satysfakcji – jeżeli w ciągu 2 pierwszych godzin szkolenia uznasz, że nie spełnia ono Twoich oczekiwań, możesz po prostu oddać materiały szkoleniowe na stanowisku obsługi klienta, a otrzymasz całkowity zwrot kosztu szkolenia.
Masz pytania?
Jarosław Petz
Learning & Development Director
j.petz@langas.pl
+48 512 773 769
Masz pytania?
Jarosław Petz
Learning & Development Director
j.petz@langas.pl
+48 512 773 769
100% gwarancji zadowolenia– otrzymasz zwrot kosztu szkolenia, jeśli zrezygnujesz z udziału w ciągu pierwszych 2 godzin szkolenia!
Potrzebujesz zorganizować to szkolenie jako zamknięte? Chcesz dopasować program do potrzeb Twojej firmy?
SKONTAKTUJ SIĘPODOBNE SZKOLENIA:
Szkolenie online reforma szpitali — przygotuj się na nadchodzące zmiany
Szkolenie specjalistyczne reforma szpitali, które przeprowadzamy w formie szkolenia online, porusza tematykę projektu ustawy o reformie szpitali. Udział w szkoleniu zapewni wiedzę i umiejętności wdrożeniowe w nawiązaniu do nadchodzących zmian w szpitalnictwie. Biorąc udział w szkoleniu reforma szpitali, będziesz mieć możliwość analizy ustawy z ekspertami i zaplanowanie scenariusza działań przed, w trakcie i po wejściu ustawy w życie. Szkolenie online przygotuje cię również od strony prawnej i negocjacyjnej.
Szkolenia dla dyrektorów z reformy szpitali
W szkoleniu powinni uczestniczyć dyrektorzy zarządzający daną jednostką medyczną, dyrektorzy medyczni oraz dyrektorzy finansowi.
Szkolenie specjalistyczne dla prawników, wierzycieli i dostawców
Reforma szpitali jest również szkoleniem specjalistycznym kierowanym do dostawców i wierzycieli szpitali oraz prawników zajmujących się sektorem szpitalnym.
Kto jeszcze powinien wziąć udział w szkoleniu online?
W szkoleniu reforma szpitali powinni wziąć udział także pracownicy samorządów odpowiedzialni za służbę zdrowia i przedstawiciele organizacji reprezentujących pracowników szpitali.
Czym jest reforma szpitali?
Projekt reformy szpitali został wpisany na listę prac legislacyjnych rządu we wrześniu 2021 roku, przy założeniu, że nowa ustawa wejdzie w życie już w styczniu 2023 r. Zgodnie z jednym z wielu założeń reformy, szpitale zostaną podzielone na cztery kategorie: od A do D. O przydziale do danej kategorii, zadecydują wyniki finansowe (przed pandemią) oraz jakościowe, m.in. liczba hospitalizacji, migracji pacjentów czy liczba zabiegów.
Zgodnie z założeniami Ministerstwa Zdrowia, na jakość świadczonych usług medycznych wpływa przede wszystkim jakość zarządzania i nadzoru oraz chęć kadry do podjęcia procesów restrukturyzacyjnych. W dalszej części pod uwagę brana jest wycena świadczeń. Za restrukturyzację szpitali i rozwój placówek będzie odpowiedzialna Agencja Rozwoju Szpitali (ARS), która będzie do tego zobligowana ustawą o reformie szpitali.
Według ustawy plany restrukturyzacyjne dla szpitali będą uzgadniane indywidualnie, biorąc pod uwagę czynniki wymienione wyżej. Szpitale przydzielone do kategorii B i C przygotują plan samodzielnie. Z kolei plan dla szpitali w kategorii D zostanie przygotowany przez doradcę i opiniowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Reforma szpitali - jak to będzie wyglądać i na co należy się przygotować?
Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa trafia właśnie do konsultacji społecznych. Zatem ruszył proces wprowadzania zmian prawnych i organizacyjnych w systemie obejmującym niemal 600 szpitali w Polsce.
Reforma szpitalnictwa 2022