Skuteczny Compliance Oficer
Efektywność osobista w zarządzaniu zgodnością
COMPLIANCE, AML
Praca compliance oficera wymaga posiadania specjalnych kompetencji osobistych, które są niezwykle istotne dla skutecznego wykonywania tego zawodu. Te kompetencje przyczyniają się do skutecznego zarządzania zgodnością i minimalizowania ryzyka w organizacji.
Zapraszamy wszystkich uczestników do udziału w naszym szkoleniu budującym kompetencje osobiste u compliance oficera. Udział w tym intensywnym i praktycznym warsztacie pozwoli wzbogacić kompetencje osobiste compliance oficera oraz przyczyni się do skuteczniejszego wdrażania zasad i procedur w obszarze compliance.
Program szkolenia skupia się na wyznaczaniu i realizacji celów oraz KPI w obszarze compliance. Dodatkowo, uczestnicy zapoznają się z metodą budowania wskaźników oraz cyklem pracy z KPI w odniesieniu do różnych rodzajów ryzyk biznesowych. Poznają też KPI najbardziej charakterystyczne dla compliance.
Szkolenie przedstawia także narzędzia i technologie wspierające obszar compliance. Uczestnicy dowiedzą się jak budować mapę ryzyka w oparciu o procesy funkcjonujące w organizacji i GRC. Zapoznają się również z narzędziami służącymi budowaniu i zarządzaniu bazą procedur, zarządzaniu ryzykiem w compliance oraz postępowaniach whistleblowingowych.
Korzystając z unikatowego doświadczenia ekspertki prowadzącej to szkolenie uczestnicy zdobędą umiejętności compliance oficera jako „organu śledczego”: poznają zasady budowania hipotez i tez, zachowywania obiektywizmu, prowadzenia rozmów ze zgłaszającym, świadkiem i podejrzanym o naruszenie, a także zasady kryminalistyki i budowania raportu z postępowania wyjaśniającego.
Korzyści
- nauczysz się wyznaczania i realizacji celów oraz kluczowych wskaźników efektywności (KPI) w compliance
- nauczysz się skutecznej komunikacji na rożnych szczeblach struktury organizacyjnej
- poznasz skuteczne narzędzia przydatne w pracy compliance oficera
- nauczysz się jak skutecznie prowadzić wdrożenia compliance
- poznasz zasady skutecznego zarządzanie procesem compliance w zespole rozproszonym oraz raportującym matrycowo
- dowiesz się jak skutecznie prowadzić postępowania i czynności wyjaśniające w procedurach whistleblowingowych w oparciu o 7 zasad kryminalistyki
Podsumowując, to szkolenie pozwoli Ci zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania celami i wskaźnikami efektywności w obszarze compliance. Dzięki temu programowi uczestnik będzie w stanie skutecznie planować, realizować i monitorować cele compliance, a także wykorzystać narzędzia i technologie wspierające działania w obszarze compliance.
Uczestnicy
- pracownicy departamentów compliance
- pracownicy działów ryzyka operacyjnego
- osoby, które wiążą ścieżkę rozwoju zawodowego z compliance
Program
DZIEŃ 1/27 SIERPNIA 2024 R.
od 8:30 rejestracja uczestników, kawa, herbata
9.00 Rozpoczęcie szkolenia
WYZNACZANIE I REALIZACJA CELÓW ORAZ KLUCZOWYCH WSKAŹNIKÓW EFEKTYWNOŚCI W OBSZARZE COMPLIANCE
W tym module uczestnik:
- dowie się w jaki sposób przełożyć cele biznesowe organizacji na cele w obszarze compliance oraz w jaki sposób je skaskadować
- pozna praktyczne zastosowanie metody SMART i OKR
- będzie potrafił wyznaczać i realizować cele compliance w cyklu PDCA (Plan, Do, Check, Act)
- pozna metodę budowania wskaźników i cykl pracy z KPI w odniesieniu do rożnych rodzajów ryzyk biznesowych
- pozna KPI najbardziej charakterystyczne dla compliance oraz będzie mógł zastosować je w praktyce w szczególności w obszarach, a następnie zastosuje je w Zbilansowanej Karcie Wyników dla obszaru zarządzania zgodnością
Podstawowe
-
- whistleblowing – np. zwiększenie efektywności i terminowości rozpatrywania zgłoszeń w terminie do 3 miesięcy do 95% do końca I kwartału
- konfliktu interesów – np. zarządzenie (wyeliminowanie lub zmitygowanie) 100% konfliktów interesów pracowników na kluczowych stanowiskach w terminie do końca II kwartału
- szkolenia – np. zwiększenie do 90% poziomu efektywnie przeszkolonych pracowników z obszaru compliance w terminie 6 miesięcy
- wskaźniki liczbowe (statystyki) dotyczące skarg pracowników na niewłaściwe postępowania według rodzaju zarzutu: molestowanie, nielegalna działalność, oszustwo, przeciwdziałanie praktykom monopolistycznym, nieetyczne zachowania, dyskryminacja itp.;
Zaawansowane
-
- Koszty zgodności (pomiar czasu i wysiłku związanego z wykonywaniem działań w zakresie zgodności);
- Średni czas do wykrycia sprawy (MTTD)
- Średni czas rozwiązania problemu (MTTR)
- Koszty compliance: pomiar czasu i wysiłku związanego z wykonywaniem działań w zakresie zgodności móc w złagodzeniu tych zadań
- Liczba oraz waga naruszeń prawa i przepisów branżowych
- Efektywność dochodzeń lub audytów zgodności: czy słabe punkty zostały poprawione i czy zalecenia zostały wdrożone
- Redukcja ryzyka
- i inne;
NARZĘDZIA I TECHNOLOGIE WSPIERAJĄCE COMPLIANCE
W tym module uczestnik:
- pozna cykl Deminga (Plan, Do, Check, Act) jako narzędzie projektowania działań w obszarze compliance
- będzie potrafił zbudować mapę ryzyka w oparciu o procesy funkcjonujące w organizacji
- pozna narzędzia służące budowaniu i zarządzaniu bazą procedur
- pozna narzędzia wspierające zarządzanie ryzykiem w compliance (typu GRC)
- pozna narzędzia wspierające w postepowaniach whistleblowingowych
- pozna narzędzia wykorzystywane do prowadzenia szkoleń w compliance
15.00 Zakończenie 1. dnia szkolenia
DZIEŃ 2/28 SIERPNIA 2024 R.
od 8:30 rejestracja uczestników, kawa, herbata
9.00 rozpoczęcie szkolenia
COMPLIANCE OFICER JAKO „ORGAN ŚLEDCZY”
Ten moduł szkolenia zapewnia uczestnikom niezbędną wiedzę i umiejętności dotyczące ich roli jako osoby odpowiedzialnej za przeprowadzanie dochodzeń w przypadku naruszeń zgodności. W ramach tego modułu uczestnik zdobędzie następujące umiejętności:
- Poznanie zasad budowania hipotez i tez: Uczestnicy nauczą się jak formułować i budować hipotezy oraz tezy na podstawie zebranych dowodów i informacji. Będą w stanie skutecznie analizować sytuacje i dochodzić do wniosków na podstawie dostępnych danych.
- Zachowanie obiektywizmu: Uczestnicy nauczą się, jak utrzymać obiektywizm i neutralność w procesie dochodzenia. Będą świadomi własnych uprzedzeń i nauczą się podejść do sprawy w sposób profesjonalny i bezstronny.
- Przeprowadzenie rozmowy ze zgłaszającym, świadkiem i podejrzanym o naruszenie: Uczestnicy nauczą się technik przeprowadzania rozmów z osobami zaangażowanymi w sprawę, takimi jak zgłaszający, świadek i podejrzany. Pozyskają umiejętności komunikacyjne, które pomogą im uzyskać dokładne informacje i zrozumieć perspektywę każdej ze stron.
- Poznanie 7 złotych zasad kryminalistyki: Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat siedmiu złotych zasad kryminalistyki, które pomogą im skutecznie prowadzić dochodzenia. Będą mieli świadomość kluczowych aspektów takich jak: zabezpieczanie miejsc zdarzenia, gromadzenie i analiza dowodów, przestrzeganie procedur, zachowanie niezależności i obiektywizmu, dokładność i staranność, współpraca z innymi służbami i ekspertami oraz właściwa dokumentacja postępowania.
- Budowanie raportu z postępowania wyjaśniającego: Uczestnicy nauczą się jak skutecznie dokumentować wyniki dochodzenia w postaci raportu. Dowiedzą się, jakie elementy powinien zawierać raport, jak przedstawiać zebrane dowody i wnioski oraz jakie rekomendacje można sformułować na podstawie zebranych informacji.
Metody:
Szkolenie rozwojowe dla Compliance Officerów, specjalistów compliance i koordynatorów compliance złożony jest z pojedynczych modułów szkoleniowych. Każdy moduł stanowi kompletną całość, zawierającą część w formie miniwykładowów i prezentacji oraz ćwiczenia aktywizujące (diagnostyczne i utrwalające).
Moduły szkoleniowe prowadzone są zgodnie z cyklem Kolba, podczas których uczestnik wykonuje ćwiczenia diagnostyczne samodzielnie lub w grupach, następnie zdobywa i uzupełnia wiedzę podczas miniwykładów i prezentacji, by następnie móc wykonać ćwiczenie utrwalające zdobytą wiedzę i umiejętności.
Przedstawiony poniżej zakres szkolenia przewidziany jest na dwa dni szkoleniowe i stanowi całość, następujących po sobie modułów, skonstruowanych tak, aby uczestnik w każdym kolejnym module utrwalał i uzupełniał wiedzę oraz umiejętności wyniesione z poprzedniego modułu.
Jednym z etapów szkolenia jest ułożenie planu postępowania wyjaśniającego prowadzonego na skutek zgłoszenia sygnalisty, zawierającego
- rozmowy ze zgłaszającym,
- rozmowy ze świadkami,
- rozmowy z osobami wskazanymi jako dopuszczające się naruszeń
oraz przygotowanie wzoru raportu podsumowującego postępowanie wyjaśniające.
Pod koniec szkolenia uczestnicy będą mogli przystąpić do egzaminu sprawdzającego wiedzę.
Test wiedzy składa się z 10 pytań jednokrotnego wyboru.
Sprawdź, za co uczestnicy cenią to szkolenie:
Rozwijaj kompetencje bez ryzyka!
Skorzystaj ze 100% gwarancji satysfakcji – jeżeli w ciągu 2 pierwszych godzin szkolenia uznasz, że nie spełnia ono Twoich oczekiwań, możesz po prostu oddać materiały szkoleniowe na stanowisku obsługi klienta, a otrzymasz całkowity zwrot kosztu szkolenia.
PARTNERZY:
Masz pytania?
Agnieszka Tworzyńska
project manager
a.tworzynska@langas.pl
22 355 24 00
Masz pytania?
Agnieszka Tworzyńska
project manager
a.tworzynska@langas.pl
22 355 24 00
100% gwarancji zadowolenia– otrzymasz zwrot kosztu szkolenia, jeśli zrezygnujesz z udziału w ciągu pierwszych 2 godzin szkolenia!
Potrzebujesz zorganizować to szkolenie jako zamknięte? Chcesz dopasować program do potrzeb Twojej firmy?
SKONTAKTUJ SIĘ