5 przyczyn powodujących, że negocjacje kończą się fiaskiem

Sukces w negocjacjach w głównej mierze zależy od prawidłowego przygotowania do tego procesu

Zobacz wszystkie / Znaleziono 302
Sprzedaż, Zakupy

5 przyczyn powodujących, że negocjacje kończą się fiaskiem

Adam Górecki, 20/05/2021

Spora liczba osób mogłaby pomyśleć, że ich negocjacje zakończyły się fiaskiem, ponieważ ich oczekiwania lub wymagania były zbyt wysokie. W większości przypadków nie jest to jednak prawdą. Osoby te nie wiedzą, że sukces ich negocjacji w głównej mierze zależy od prawidłowego przygotowania do tego procesu!

Nie chcesz odnieść porażki w negocjacjach? Oto 5 elementów, których musisz unikać

Zwróć na nie uwagę przed swoimi następnymi negocjacjami!

Nieprawidłowe ustalenie interesów obu stron

Pamiętaj o tym, że każdej ze stron zależy na czymś innym. Jeżeli chcesz, by negocjacje zakończyły się pozytywnie, musisz upewnić się, że spełniają one potrzeby obu stron. Zadbaj zatem o to, by dowiedzieć się, na czym naprawdę zależy drugiej stronie. Poznaj jej stanowisko i dopytaj, które kwestie muszą koniecznie zostać spełnione, a które byłby jedynie pozytywnym dodatkiem. Pamiętaj, że poznanie opinii i sposobu myślenia drugiej strony jest konieczne. Nie możesz wyciągać wniosków jedynie ze swoich domniemań.

Co więcej, przygotuj się na to, że druga strona będzie chciała otrzymać od Ciebie takie same informacje. Warto zatem przed rozmowami przemyśleć to, jakie kwestie muszą zostać spełnione, być zaakceptował warunki porozumienia.

Ustalenie nierealnych rozwiązań

Jeżeli znasz już interesy każdej ze stron, przyszedł czas na to, by ustalić rozwiązania, które pozwolą je osiągnąć. W tym momencie wiele osób ponownie zapomina o tym, że rozwiązania te mają zadowolić obie strony procesu negocjacyjnego. Bardzo często zdarza się również, że któraś ze stron wpada na pomysł rozwiązania, które jest nierealne do wdrożenia. Polecamy Ci zatem, by po wymyśleniu rozwiązań, spojrzeć na nie krytycznym okiem i jeszcze raz zastanowić się, czy faktycznie można je urzeczywistnić.

Niesprawiedliwe podejście do negocjacji

Wiele osób nie pamięta również o tym, by być obiektywnym. Wiemy, że jest to niezwykle trudne, ale niestety konieczne, jeżeli chcemy, by proces negocjacji przebiegł pomyślnie. Nie staraj się zatem za wszelką cenę zmusić partnera negocjacji do zmiany swojej woli lub zrezygnowania z jego postulatów.

Istnieje kilka czynników, które ułatwią Ci obiektywne spojrzenie na całą sytuację. Są nimi między innymi takie kwestie jak rozporządzenia prawne lub określenie wartości rynkowej przedmiotu negocjacji.

Pomijanie alternatywnych rozwiązań

Kilkukrotnie wspominaliśmy już o tym, że negocjacje mają zadowolić obie strony. Pamiętaj jednak, że Ty również jesteś jedną z nich i nie rezygnuj z realizacji swoich własnych interesów. Jeżeli Twój partner negocjacyjny nie chce przystać na niektóre ustalenia, nie poddawaj się! Bardzo często zapominamy o tym, że mogą istnieć alternatywne rozwiązania, które w dalszym ciągu spełnią Twoje wymagania, ale również bardziej przypadną do gustu drugiej stronie.

Zapominanie o odpowiednim nastawieniu

W tym punkcie nie mamy oczywiście na myśli stania przed lustrem i powtarzania sobie mantry typu „jesteś zwycięzcą”. Chodzi nam o to, byś prawidłowo podszedł do całej sprawy. Nie wmawiaj sobie, że bez problemu osiągniesz to, na czym Ci zależy. Wręcz przeciwnie! Przygotuj się na to, że nie będzie to proste zadanie. Co więcej, negocjacjom towarzyszą zwykle duże emocje. Postaraj się o to, by przygotować się do nich psychicznie. Dzięki temu trudniej będzie wyprowadzić Cię z równowagi.

O czym warto pamiętać?

Teraz wiesz już, jakich elementów powinieneś unikać, jeżeli chcesz, by Twoje negocjacje zakończyły się sukcesem. Mamy nadzieję, że podczas następnego procesu negocjacyjnego będziesz o nich pamiętać! Mamy dla Ciebie również dodatkową, 6 poradę. Nigdy nie pal za sobą mostów! Nawet jeżeli wydaje Ci się, że nigdy więcej nie będziesz już współpracować z tym partnerem negocjacyjnym, możesz się mylić. W takiej sytuacji mógłbyś żałować niektórych wcześniejszych zachowań. Z tego względu niezwykle ważne jest wspominane już przez nas prawidłowe kontrolowanie emocji.


Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU