Tworzenie treści samemu, czy zadanie dla profesjonalisty?

Zobacz wszystkie / Znaleziono 302
On-line

Tworzenie treści samemu, czy zadanie dla profesjonalisty?

Adrian Tomaszewski, 06/07/2021

W jednym z naszych artykułów poruszaliśmy temat copywritingu, a dokładniej to, czym jest i jak można dzielić twórców treści. Dzisiaj przyjrzymy się, czy rzeczywiście zawsze trzeba zlecać treści profesjonalistom, czy może tworzenie treści samemu to równie dobre rozwiązanie?

Tworzenie treści – zadanie dla copywritera, czy próba okiełznania słów samemu?

To problem wielu przedsiębiorców, którzy mają strony internetowe i chcą zadbać o wizerunek firmy w internecie. Z jednej strony, jako właściciel mający doświadczenie w swojej branży wiesz, że możesz przekazać czytelnikom wartościową wiedzę i porady. Z drugiej zaś doskonale wiemy, że prowadzenie biznesu to naginanie czasoprzestrzeni i wydłużenie doby – przynajmniej na samym początku. Dlatego przedstawiamy Ci dzisiaj wszelkie za i przeciw, aby rozwiać Twoje wątpliwości.

Dlaczego treści powinieneś tworzyć samemu?

Zapewne masz jakąś wizję i wiesz, co chciałbyś przekazać swoim czytelnikom, a zarazem potencjalnym klientom. Zakładamy również, że masz doświadczenie w swojej branży, a Twoja wiedza to wartościowy skarb dla osób poszukujących porad z prawdziwego zdarzenia. Poza tym kto, jak nie Ty sam zna swoich klientów, ich oczekiwania, produkty i ich wartość (nie chodzi o cenę).

Dlatego najczęściej wymienianą zaletą tworzenia treści samemu jest znajomość rynku i klientów. Kolejno to oszczędność pieniędzy i przede wszystkim kontrola nad merytoryczną stroną artykułów i pewność, że teksty nie będą wprowadzać klientów w błąd. Efektem pobocznym jest dla Ciebie rozwijanie umiejętności w zakresie tworzenia treści, a także obycie się z takimi rzeczami, jak pozycjonowanie, czy linkowanie. I tu płynnie możemy przejść do wad, które wynikają z tworzenia treści samodzielnie.

Czemu to może być złe rozwiązanie?

Tworzenie treści we własnym zakresie ma również kilka wad. Dla jednych nie będą one przeszkodą, a dla drugich mogą mieć istotne znaczenie. Pierwsza wada to czas, który trzeba poświęcić na przygotowanie treści. Niestety nie wystarczy tylko coś napisać, aby zainteresować potencjalnego klienta, czy czytelnika. Tworzenie treści trzeba zacząć od przygotowania tematów, czyli spisu rzeczy, którymi interesują się użytkownicy Internetu. Do tego służy research, który bywa czasochłonny. Następnie trzeba zrobić zarys treści, a dopiero później brać się zapisanie.

Międzyczasie dochodzi jeszcze trochę podstawowej wiedzy z pozycjonowania. Druga sprawa to nie każdy z nas ma umiejętność łatwego wyrażania myśli w formie pisemnej, co może być dla niektórych przeszkodą i prowadzić do niepotrzebnej frustracji. Kolejny mankament takiego rozwiązania to regularność, którą trzeba zapewnić przy publikacji wpisów. Jeden tekst na miesiąc to zdecydowanie za mało, aby treści pomogły Ci w sprzedaży i zdobyły zainteresowanie internautów. Minimum jeden tekst na tydzień, to dobra częstotliwość. Jednak, czy masz na to czas?

Co zyskujesz, jeśli zlecasz tworzenie treści profesjonalistom?

Przede wszystkim czas, który może być dla Ciebie towarem deficytowym. Jeśli znajdziesz profesjonalnego copywritera, to możesz być pewny, że jego treści wspomogą sprzedaż, ale także zainteresują klientów i czytelników. Ciekawe treści zawsze przyciągają i są integralną częścią budowania pozytywnego wizerunku firmy w Internecie. Kolejna kwestia to doświadczenie takiej osoby. Znajomość technik pisania, umiejętności pisania zgodnie z zasadami pozycjonowania. A także umiejętność zabawy słowem bez błędów, które Tobie mogą się przytrafić.

Jeśli znajdziesz osobę, która tworzy treści w Twojej niszy tematycznej, to masz również pewność, że jego wiedza wcale nie będzie odbiegać od Twojej, a artykuły będą dopracowane pod każdym względem. Pamiętaj też, że doświadczony copywriter poradzi sobie z tekstami znacznie szybciej niż Ty, oczywiście, jeśli nigdy nie zajmowałeś się pisaniem artykułów.

Co może być dla Ciebie wadą?

Naprawdę dobry copywriter ceni swoje umiejętności i wiedzę, którą często zdobywa latami i bierze udział w różnych kursach. Zatem jeśli chcesz świetnego artykułu, to nie licz, że zapłacisz za niego 5, 10, czy 15 zł. Czyli musisz ponieść koszty. Druga rzecz, to stały kontakt z copywriterem. Przygotowanie wytycznych, przekazanie mu informacji o produktach, czy usługach, które umożliwią mu stworzenie dopasowanych artykułów do Twoich oczekiwań. A to również wiąże się z poświęceniem czasu.

Jeśli wady Cię nie wystraszyły i chcesz spróbować swoich sił w tworzeniu treści w Langas również znajdziesz szkolenie z tego zakresu, które umożliwią Ci rozwój i zdobycie potrzebnych umiejętności i wiedzy. Jest to dedykowane szkolenie z tworzenia treści, które wciągają i sprzedają. A mowa o szkoleniu z copywritingu, na które serdecznie Cię zapraszamy.


Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU