Szkolenia 5s - dlaczego warto?

Zobacz wszystkie / Znaleziono 303
Kompetencje menadżerskie

Szkolenia 5s - dlaczego warto?

Szkolenia 5s – dlaczego warto?, 21/01/2021

Zastanawiasz się, czy szkolenia 5S mają sens, czy warto brać w nich udział? Co zyskasz po takim szkoleniu i jak wpłynie to na Twoją firmę? Główne założenia i metoda 5S pochodzi z japońskiego systemu zarządzania organizacją. To dążenie do doskonałości biznesowej i perfekcyjnej organizacji, to także jedno z narzędzi Lean Management. Czy potrzebujesz szkoleń 5S i co możesz zyskać?

Szkolenia 5S – główne założenia metody i tematy poruszane na szkoleniu

Twórcą metody 5S (pięciu kroków) jest Takashi Osada, który uznawany jest również za osobę, która zaimplementowała tę metodę po raz pierwszy. 5S zwiększa stabilność procesów. Nazwa metody 5S pochodzi z języka japońskiego. Szkolenia 5S umożliwią Ci stworzenie nowej drogi, sposobu na uzyskanie doskonałości biznesowej i organizację pracy opartą w myśl japońskich zasadach. Wdrożenie tej metody pozwala również na zmniejszenie marnotrawstwa i ilości popełnianych błędów oraz zwiększenie produktywności, bezpieczeństwa i polepszenie jakości wyrobów bądź usług. Ponadto 5S jest podstawą do wdrożenia pozostałych narzędzi Lean Management.

Podstawowe tematy poruszane na szkoleniach 5S

Podstawowe, bo powinny znaleźć się jako tematy poruszane w większości szkoleń z metody 5S niezależnie od firmy, która organizuje takie szkolenie.

 • Podstawy modelu 5S – założenia filozoficzne, organizacyjne i definicje.
 • Zastosowanie PDCA/DMAIC w tworzeniu standardu 5S.
 • Wdrożenie 5S i implementacja kroków.
 • Audyty 5S zewnętrzne i wewnętrzne.
 • Identyfikacja ograniczeń we wdrożeniu metody.
 • Określenie celu, działań korygujących i standaryzacji.

Powyższe zagadnienia stanowią podstawę, dzięki której zdobędziesz informacje o metodzie 5S, jej wdrożeniu, efektywności, znajomości ograniczeń, a także co najważniejsze tworzeniu planu i implementacji metody w swoim przedsiębiorstwie. Natomiast sam wybór szkolenia 5S najlepiej oprzeć na opiniach o firmę, która takie szkolenie organizuje, a także polegać na poleceniach znajomych z branży. Warto też sprawdzić program szkolenia i zweryfikować, czy poruszane zagadnienia będą dla Ciebie wystarczające. Jeśli po przeczytaniu programu, w Twojej głowie pojawi się chociaż jedno pytanie typu: ale jak ja to później zrobię, to oznacza, że czegoś w programie szkolenia 5S zabrakło. Niech powyższa lista będzie dla Ciebie wskazówką, ponieważ są to zagadnienia, po których będziesz w stanie samemu wprowadzić metodę 5S w przedsiębiorstwie.

szkolenia 5S

 

Dlaczego warto udać się na szkolenia 5S i wprowadzić system 5S w swoim przedsiębiorstwie?

Personalnie biorąc udział w szkoleniu, zyskujesz nowe umiejętności, które będziesz w stanie później wykorzystać nie tylko na szczeblu zawodowym (5S można zaimplementować również w polu życia prywatnego). Przede wszystkim zdobywasz umiejętność identyfikacji i redukcji marnotrawstwa, przeprowadzenia audytu i znajomości zasad audytowania. Ponadto nauczysz się zarządzania wizualnego w miejscu pracy i metod tych zarządzania.
Z punktu widzenia przedsiębiorstwa, to jeśli metoda 5S zostanie dobrze wprowadzona i zaimplementowana w środowisku pracy, a co najważniejsze będzie przestrzegana i systematycznie rozwijana, korzyści są następujące:

 • Wzrost jakości produktów.
 • Wzrost efektywności poprzez redukcję marnotrawstwa na stanowiskach pracy.
 • Wzrost bezpieczeństwa w miejscu pracy.
 • Zwiększenie ergonomii pracy.
 • Lepsza organizacja i zwiększona efektywność pracy.
 • Większa produktywność bez zwiększania nakładów finansowych.
 • Zorganizowane i harmonijne dążenie do osiągnięcia perfekcyjnej organizacji w firmie.

Podsumowując, szkolenia 5S przynoszą korzyści na dwóch płaszczyznach; biznesowej z pożytkiem dla firmy i przedsiębiorstwa, a także na płaszczyźnie prywatnej. Co już wspominaliśmy metody 5S można wprowadzić do życia prywatnego, aby polepszyć jego jakość i organizację. Przykładowo marnotrawstwem w życiu prywatnym może być sfera finansowa. Dobre zarządzanie umożliwi znalezienie dziury budżetowej i uporanie się z finansami. Tak samo jak czas, jesteś ciągle zabiegany i twierdzisz, że nie masz na nic czasu. A to sytuacja wynikająca tylko i wyłącznie z nieodpowiedniego zarządzania sobą w czasie i planowania zadań.


Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU