dr Jacek Bartosiak<br>Strategy&Future

dr Jacek Bartosiak
Strategy&Future

Założyciel i właściciel firmy Strategy & Future oraz współzałożyciel „Play of Battle”, zajmującej się przygotowaniem symulacji wojskowych

Prowadzone kursy

Dr Jacek Bartosiak – poznaj go bliżej

Założyciel i właściciel think tanku Strategy & Future, współzałożyciel “Play of Battle”, czyli studia zajmującego się przygotowaniem konceptów i projektowaniem realistycznych gier wojennych, współpracownik miesięcznika “Nowa Konfederacja” oraz New Generation Warfare Centre w Waszyngtonie, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, Dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego, Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, adwokat i publicysta specjalizujący się w geopolityce, strategii oraz nowoczesnej sztuce wojennej i wojnie morskiej. Jacek Bartosz Bartosiak jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Obronił także doktorat w Polskiej Akademii Nauk.

Doktor był również ekspertem i członkiem rady NCSS, członkiem Rady Budowy Okrętów, ekspertem Fundacji Republikańskiej, członkiem Zespołu Doradczego Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, a następnie prezesem spółki celowej do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jacek Bartosiak na powyższe tematy chętnie wypowiada się w polskich i zagranicznych mediach oraz tworzy publikacje z nimi związane. Prywatnie jest ojcem i pasjonatem polskiej literatury i historii wojskowości.

Strategy and Future, czyli firma Bartosiaka

Firma Strategy and Future to think tank, czyli niezależny komitet doradczy, którego celem jest zostanie ważnym źródłem myśli geopolitycznej w Polsce, jak i w Europie. Zespołowi firmy zależy na tym, by przedstawiać i wyjaśniać światowe zjawiska, wydarzenia i trendy, które wywierają wpływ na ludzi i kształtują ich dalsze losy.

Firma twierdzi, że nie boi się tworzenia własnych przemyśleń i recept na przyszłość oraz zapewnia, że w razie potrzeby będzie wpływać na kształt debaty publicznej. Strategy and Future czerpie z sytuacji, które miały miejsce w przeszłości i koncentruje się na przyszłości, a otaczającą nas rzeczywistość opisuje przez pryzmat geopolityki i geostrategii.

Źródło: https://strategyandfuture.org/o-nas/

Jakie książki wydał Jacek Bartosiak?

Dr Jacek Bartosiak jest twórcą/współtwórcą 7 publikacji. Poznaj je nieco bliżej:

Pacyfik i Eurazja. O wojnie

Źródło zdjęcia: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/3751803/pacyfik-i-eurazja-o-wojnie

Pacyfik i Eurazja. O wojnie, Wydawnictwo Asian Century, 2016, ISBN: 9788394574901

Opis od wydawcy:

To wnikliwa refleksja o geopolityce i geostrategii w XXI wieku. To książka o globalnej zmianie układu sił, książka o Pacyfiku, Nowym Jedwabnym Szlaku, Rosji, nowoczesnej sztuce wojennej i wreszcie to książka także o Polsce w nadchodzącym nieubłaganie nowym geopolitycznym rozdaniu.

Niewykluczona jest niestety wojna dominacyjna, która z pewnością byłaby najpoważniejszym i największym konfliktem w świecie od czasu II wojny światowej.

Jest to ważne dla Polski, członka NATO, bliskiego sojusznika USA, geograficznego sąsiada Rosji, położonego na planowanej trasie chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku, która – chcąc nie chcąc – będzie rachowana w kalkulacji układu/bilansu rywalizujących sił. W tym kontekście chciałem wyciągnąć lekcje z polskiej przeszłości i zrozumieć prawdziwe przyczyny rywalizacji dominacyjnych, by – jeśli to możliwe – uniknąć złych decyzji w obliczu ewentualnego konfliktu.

Recenzja książki na YouTube:

Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju

Źródło zdjęcia: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4849733/rzeczpospolita-miedzy-ladem-a-morzem-o-wojnie-i-pokoju

Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju, Wydawnictwo Zona Zero, 2018, ISBN: 9788395019364

Opis od wydawcy:

Rzeczpospolita między lądem a morzem oprowadza po naszej historycznej przestrzeni wyznaczającej niezmienne pole gry. Ukazuje procesy i zależności, których poznanie jest absolutnie niezbędne dla zrozumienia podstaw istnienia, sukcesu i porażek Rzeczpospolitej. W historii i w XXI wieku.

Świat znalazł się na krawędzi zmian, które ukształtują nowy porządek XXI wieku. Zawirowania światowego systemu dotkną nas nieuchronnie. Na Zachodnim Pacyfiku i w Eurazji niewykluczona jest wojna dominacyjna między USA a Chinami.

Niewykluczone jest powstanie próżni bezpieczeństwa na wschód na naszych granic – wynikającej z rewizji ładu światowego. Coraz bardziej prawdopodobne staje się powstanie nowego systemu handlowo-komunikacyjnego zwanego jako Nowy Jedwabny Szlak. Realizacja tego projektu może powoli a skutecznie rozmontować hierarchiczną konstrukcję Zachodu, dyktującego warunki reszcie świata niezmiennie od kilkuset lat.

Dynamika i głębokość zmian globalnych wymusi na nas konieczność zrozumienia na nowo znaczenia przestrzeni, w której żyjemy – obszarów położonych w sąsiedztwie, jak i tych pozornie dalekich, ale które wpływają na sukces lub porażkę Rzeczpospolitej.

Wiele przyczyn skłaniało do napisania tej osobistej książki. Jest ona wynikiem wielu lat refleksji, rozmów, spotkań, narad, konferencji, symulacji i gier wojennych w USA, Europie, Polsce i na wschodniej flance NATO, licznych podróży za Atlantyk i nad Pacyfik, do Ameryki i przez masy lądowe Eurazji. Czyli wspaniałej osobistej przygody. Po to, by zrozumieć położenie Polski. W czasie, przestrzeni i geostrategii.

Recenzja książki na YouTube:

Przeszłość jest prologiem

Źródło zdjęcia: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4883747/przeszlosc-jest-prologiem

Przeszłość jest prologiem, Wydawnictwo Fronda, 2019, ISBN: 9788366177437

Opis od wydawcy:

Czy w razie konfliktu Polska będzie celem dla Rosji?
Czy możliwe jest odwrócenie sojuszy między USA, Polską i Rosją?
Czy Chińczycy zakwestionują ład światowy?
Na czym polega chińska strategia wobec USA?
Dlaczego na naszych oczach rozpada się stary ład światowy i jak wykuwa się nowy porządek świata?
Czy Amerykanie mają problem z Niemcami?
Czy napięcie na Półwyspie Koreańskim rzutuje na sytuację w Europie Środkowej?
Jaka była idea Piłsudskiego?
Na co choruje Rosja?

Dr Jacek Bartosiak. Dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego w Warszawie, Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie. Zajmuje się strategiami i planowaniem nowoczesnego pola walki. Doktorat uzyskał z geostrategii Zachodniego Pacyfiku i Eurazji. Współpracuje w wieloma instytucjami w Polsce i za granicą, zajmującymi się bezpieczeństwem. Autor książek: “Pacyfik i Eurazja. O wojnie” oraz “Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”. Od września 2018 roku do lutego 2019 roku prezes spółki odpowiedzialnej za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Koniec końca historii

Źródło zdjęcia: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4949170/koniec-konca-historii

Koniec końca historii, Wydawnictwo Nowa Konfederacja, 2020, ISBN: 9788395937057

Opis od wydawcy:

Przymusowe zamknięcia kolejnych sektorów gospodarki i ograniczenia funkcjonowania (sławne już lockdowny) wywołane pandemią COVID-19, dewastują systemy gospodarcze w krajach rozwiniętego Zachodu (i coraz bardziej w Polsce). W ślad za tym, niczym złowrogi cień, pojawią się napięcia społeczne, które mogą doprowadzić do złamania kontraktu społecznego, na którym oparty jest cały ład międzyludzki w naszym kręgu cywilizacyjnym.

Jesteśmy na nieznanych wodach. Podręczniki ekonomii nie odpowiadają na pytanie, co się wydarzy po czymś takim. Nigdy nie było również na planecie Ziemia takiego starcia gigantów jak Chiny i USA, obu tak ważnych dla globalnego łańcucha dostaw zglobalizowanej gospodarki i dla architektury bezpieczeństwa. Obu z ambicjami do dominacji w globalnym systemie sprawczości.

To przemożnie wpłynie na procesy polityczne. Musimy zająć się w Polsce modelowaniem scenariuszy przyszłości NATYCHMIAST. Globalne płyty tektoniczne ruszyły. Nie ma powrotu do sytuacji poprzedniej.

Historia się nie tylko nie skończyła. Ona właśnie przygotowuje akcję wyprowadzenia nam lewego prostego, oby nie kończącego. Po nim może być jeszcze sierpowy, podbródkowy i znów lewy prosty. Może też być cała kombinacja ciosów.
Teksty zawarte w niniejszej książce były przez te wszystkie lata, począwszy jeszcze od 2012 roku, wołaniem o zmierzenie się Rzeczpospolitej z przeznaczeniem i historią. Z historią, która się nie skończyła i nie zamierzała się nigdy kończyć. Kto wie, może dla nas się dopiero zaczyna.

Musimy jedynie nauczyć się (lub przypomnieć sobie) krok bokserski, uniki, technikę, poprawić szybkość, wytrzymałość, muskulaturę. By po zawodach stać mocno na nogach. Nie leżeć na deskach.

Recenzje książki na YouTube:

Wojna w Kosmosie. Przewrót w geopolityce

Źródło zdjęcia: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4977911/wojna-w-kosmosie-przewrot-w-geopolityce

Wojna w Kosmosie. Przewrót w geopolityce, Wydawnictwo Zona Zero, 2021, ISBN: 9788366814172

Opis od wydawcy:

Oto nasza opowieść o wojnie i pokoju – na Ziemi i w Kosmosie.
– Nieujarzmiona natura człowieka
– Innowacyjne technologie i śmiałkowie kosmosu
– Nowa kosmiczna gospodarka i postępująca rewolucja informacyjna
– Wielkie strategie i wielkie mocarstwa
– Rywalizacja Eurazji i Oceanu Światowego

„Jestem bardzo dumny z tej książki. Jest najważniejsza z tych, nad którymi dotąd pracowałem.”
Jacek Bartosiak

„Ludzkość wychodzi poza Ziemię. A za ludźmi – jak zawsze – podąża wojna”
George Friedman

Ludzkość sięgnęła po raz pierwszy granic kosmosu bynajmniej nie dla chwały, ale by po prostu wygrać wojnę. Pierwsza rakieta, która opuściła ziemską atmosferę, nie była ani amerykańska, ani sowiecka. Była nią niemiecka rakieta V-2.
W czasach, gdy punktem ciężkości wojny są centra systemów dowodzenia i komunikacji, przestrzeń kosmiczna stała się miejscem kluczowym, umożliwiającym nowoczesną wojnę na Ziemi. Kogo tam nie ma, ten się nie liczy.

Już dziś orbity Ziemi zamieniane są w rynek, gdzie zarabia się coraz większe pieniądze dzięki szybko postępującej rewolucji informacyjnej. Są tacy, co twierdzą, że informacja jest ropą naftową nowych czasów.

Recenzje książki na YouTube:

Nadchodzi III wojna światowa

Źródło zdjęcia: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4987186/nadchodzi-iii-wojna-swiatowa

Nadchodzi III wojna światowa, Wydawnictwo Rebis, 2021, ISBN: 9788381883542

Opis od wydawcy:

Rywalizacja między wielkimi mocarstwami wchodzi w fazę krytyczną. Czy Stany Zjednoczone pójdą na wojnę z Chinami? Po czyjej stronie stanie Rosja? Czy Polska zostanie wciągnięta w III wojnę światową? Czy świat stoi na krawędzi nuklearnej zagłady?
To tylko niektóre z pytań, na które próbują odpowiedzieć Jacek Bartosiak i Piotr Zychowicz. Znany geopolityk oraz publicysta historyczny rozmawiają o Polsce i świecie. O tym, czy armia Rzeczypospolitej jest gotowa odeprzeć atak i obronić państwo. Wrzesień ’39 nie może się powtórzyć.
Stany Zjednoczone wycofują się z Europy, aby skupić się na Pacyfiku. A to oznacza, że amerykańskie gwarancje dla Polski stają się coraz bardziej iluzoryczne. Na jakich sojuszników naprawdę możemy liczyć? Czy grozi nam rosyjska agresja i nowa Jałta?

Posłuchaj audiobooka książki zamieszczonego na YouTube:

Biznes w Chinach

Źródło zdjęcia: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4993974/biznes-w-chinach

Biznes w Chinach, Wydawnictwo MT Biznes, 2021, ISBN: 9788382311440

Opis od wydawcy:

Chiny są obecne we wszystkich branżach i sektorach oraz w wielu aspektach naszego życia. Stało się tak za sprawą bezprecedensowego wzrostu gospodarczego ostatnich dekad i dokonującej się na naszych oczach rewolucji technologicznej. W Polsce rosnące znaczenie Chin na świecie jest często przyjmowane z niedowierzaniem lub zaskoczeniem, radykalną krytyką albo bezkrytycznym entuzjazmem.

Dla przedsiębiorców XXI wieku Azja nie jest już kwestią wyboru, lecz oznacza konieczność wejścia w kontakt z tamtejszym biznesem, co bez poznania i zrozumienia wschodniej kultury, norm i wartości, instytucji, stylu prowadzenia biznesu i wyzwań z nimi związanych jest skazane na fiasko. Można tę wiedzę zdobywać przez własne doświadczenia i uczenie się na błędach, co – jak wiadomo – bywa kosztowne, czasochłonne, a nawet bolesne.

Żeby ułatwić przedsiębiorcom realizację biznesowych celów, autor przeprowadził wywiady z 20 ludźmi z różnych branż, którzy w ostatnich latach wypłynęli na chiński ocean. Moich rozmówców (Atlas, Bartosiak, Bielewicz, Domarecki, Dzikowicz, Falicki, Góralczyk, Jakimiuk, Janik, Komasa, Miszkiewicz, Orzechowski, Piątkowski, Sosnowski, Tarnowski, Wielondek, Zieliński, Ziółek, Zwoliński, Żyznowski) łączy świadomość wielkiego wyzwania, do którego potrzeba głowy, charakteru, a czasem także wiary. Zderzyli się oni z rzeczywistością Państwa Środka i przeszli pozytywnie tę weryfikację, stając się mistrzami w swoich dziedzinach. Teraz chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami, odpowiadając na pytania:

• W jaki sposób rozmawiać z Chińczykami?

• Co wyróżnia chiński styl prowadzenia biznesu?

• Czym różni się chińska etykieta biznesowa od europejskiej?

• Na jakie wyzwania należy się przygotować, wchodząc na rynek chiński?

• Jakie są upodobania chińskich konsumentów?

• Czego spodziewają się w relacjach Polska-Chiny?

• Jaki wpływ wywrą Chiny na świat, Europę, Polskę, poszczególne branże i sektory?

Książka Biznes w Chinach jest nie tylko kompendium praktycznej wiedzy o Państwie Środka i prowadzonym w nim biznesie, lecz także kroniką zmian ostatnich dekad i zapowiedzią przyszłości. Polecamy ją każdemu, kto prowadzi biznes w Chinach, planuje nawiązać współpracę z Chińczykami albo styka się z nimi w swojej pracy. Książka zainteresuje również wszystkich ciekawych świata, przede wszystkim pozaeuropejskiego – otwierającego zupełnie nowe możliwości i stawiającego nowe wyzwania.

UWAGA! Książka do sprzedaży trafi pod koniec stycznia 2022 roku.

Dokładne informacje na temat książek doktora Jacka Bartosiaka znajdziesz tutaj.

Doktor Jacek Bartosiak na YouTube

Doktora Bartosiaka możemy znaleźć także w serwisie YouTube. Prowadzi tam swój kanał oraz chętnie gości w filmach innych twórców.

Filmy Bartosiaka na kanale Strategy&Future pojawiają się regularnie, około 5 razy w miesiącu. Sam kanał zebrał już 86,9 tys. subskrybentów. Opublikowane dotychczas filmy możemy podzielić na kilka kategorii. Znajdziemy tam podcast doktora w języku polskim i angielskim, wywiady doktora z gośćmi kanału, wykłady na Uniwersytetach oraz recenzje książek.

Jednym z najnowszych i najchętniej oglądanych filmów, w których gości Jacek Bartosiak jest ten umieszczony na Kanale Sportowym:

W niecały miesiąc video odtworzono prawie 2 miliony razy. Zachęcamy Cię do przesłuchania tej 3,5 godzinnej rozmowy na temat geopolityki, gospodarki i światowych konfliktów. Poruszono tam także temat wspominanej już dzisiaj książki “Nadchodzi III wojna światowa”.

Gdzie jeszcze znaleźć doktora Jacka Bartosiaka?

Tak jak wspominaliśmy, Jacek Bartosiak chętnie udziela wywiadów i pojawia się w mediach. Dwa najnowsze wywiady z jego udziałem pojawiły się w serwisie wPolityce.pl oraz na portalu bezprawnik.pl. W wywiadzie dla wPolityce.pl doktor wypowiada się na temat zagrożenia wpadnięcia Polski w rosyjską strefę wpływów. Bartosiak opowiada tam na temat Armii Nowego Wzoru, której temat porusza także na swoim kanale na YouTube. Na stronie bezprawnik.pl doktor wypowiedział się natomiast na temat celu Rosjan w konflikcie o Ukrainę. Jeżeli zainteresował Cię któryś z tych tematów, zachęcamy do przeczytania całych wypowiedzi doktora.

Ważne linki:
Strona doktora
Facebook – fanpage doktora
Jacek Bartosiak Twitter
Serwis Strategy&Future
Strona Play of Battle
Strona na Wikipedii poświęcona doktorowi

Chcesz osobiście poznać dr Jacka Bartosiaka?

Możesz to zrobić dołączając do naszego szkolenia “Scenariusze zmian na świecie”.
Podczas szkolenia usłyszysz od Jacka Barosiaka jak wyglądało ostatnie 30 lat globalizacji, jak wygląda przyszłość ekonomiczna Europy oraz jak USA łamie reguły globalizacji próbując zachować swoją pozycję w ładzie globalnym.

Szkolenie to jest przeznaczone głównie dla właścicieli firm poszukujących wyzwań rozwojowych oraz wyższej kadry menadżerskiej. W trakcie szkolenia poznasz zastosowanie strategicznego myślenia, zasady budowania scenariuszy strategicznych oraz znajdziesz inspirację i nową motywację do działania.

prowadzone kursy:

Artykuły:
Zobacz więcej artykułów

Masz pytania?

Magdalena Modzelewska - Kaczmarczyk
Project Director
szkolenia@langas,pl
22 355 24 00

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU