12—19 października 2024R., Japonia

Japan Hydrogen Energy Tour

Strategia i praktyka energetyki opartej na wodorze i amoniaku

ZAREZERWUJ MIEJSCE

Szanowni Państwo

Japoński rząd wyznaczył sobie cel neutralności pod względem emisji CO2 przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Osiągnięcie tego celu ma być możliwe dzięki realizacji strategii obejmującej ustanowienie pełnoekranowego łańcucha dostaw wodoru w celu obniżenia jego kosztu do 2030 r. oraz stosowanie amoniaku w energetyce cieplnej jako niskoemisyjnego paliwa przejściowego.

Podczas Japan Hydrogen Energy Tour spotkamy się z ekspertami w dziedzinie wykorzystania wodoru i infrastruktury wodorowej oraz  odwiedzimy: 

  • DENSO Fukushima – Demonstracyjna instalacja, będąca wspólnym projektem DENSO oraz Toyota Motors. Projekt ma na celu stworzenie zeroemisyjnej fabryki z wykorzystaniem zielonego wodoru do produkcji wszystkich części Toyoty.
  • RIKEN Center for Sustainable Resource Science (CSRS)
  • Toyota Miyagi – Fabryka samochodów wodorowych
  • MITSUBISHI TAKASAGO PARK– Nowo-otwarty – pierwszy na świecie zintegrowany ośrodek walidacji technologii od produkcji wodoru po wytwarzanie energii
  • Fukushima Hydrogen Energy – największy na Świecie zakład produkcji wodoru wykorzystujący energię odnawialną. Może produkować 1200 Nm3 wodoru na godzinę. Został założony wspólnie przez Organizację Rozwoju Nowej Energii i Technologii Przemysłowych, Toshiba Energy Systems & Solutions Corporation, Tohoku Electric Power i Iwatani Corporation.
  • Chiyoda Corporation – zespół technologicznych instalacji demonstracyjnych (uwodornianie toluenu, odwodornienie metylocykloheksan: MCH oraz obiekty do przechowywania zbiorników) oraz stacji tankowania wodoru w oparciu o MCH, które zostały wdrożone w celu niezawodnego działania łańcucha dostaw transportu i magazynowania wodoru z wykorzystaniem MCH jako nośnika wodoru.
  • Toshiba – od 150 lat Toshiba jest liderem w branży energetyki odnawialnej. Wytwarzane są tu elektrolizery oraz ogniwa paliwowe. Znajdują one zastosowanie w wielu miejscach na świecie. Ich ogniwa paliwowe wytwarzają energię elektryczną w wielu pojazdach (Toyota Mirai) i urządzeniach stacjonarnych.
  • Kawasaki Heavy Industry – model budowy łańcucha dostaw wodoru w Kawasaki: pierwsza na Świecie międzynarodowa instalacja demonstracyjna łańcucha dostaw wodoru (AHEAD)

Dlaczego Japonia?

Wodór odegra kluczową rolę w dekarbonizacji japońskiego systemu energetycznego.

Inicjatywy polityczne japońskiego rządu koncentrują się na:

  • rozwoju łańcucha dostaw wodoru (w tym magazynowanie)
  • zwiększaniu popytu krajowego na wodór i amoniak znacznym obniżeniu kosztu przesyłu wodoru
  • dążeniu do osiągnięcia kosztu wodoru na poziomie 30 JPY/Nm3 do roku 2030.

Kluczowa jest rola wodoru i amoniaku w dekarbonizacji wytwarzania energii cieplnej:

  • 20% współspalanie amoniaku w elektrowniach węglowych do 2030 r.
  • 30% współspalanie wodoru w elektrowniach gazowych do 2030 r.

Wodór/amoniak ma stanowić 1% całkowitego miksu energetycznego Japonii do 2030 r.

Planowane oraz realizowane są znaczące inwestycje publiczno-prywatne w R&D i projekty pilotażowe, szczególnie w technologie transportu wodorowego. “Power to gas” przewidziane jako rozwiązanie dla energii odnawialnej i krajowej produkcji wodoru.

Stworzone też ramy regulacyjnych wspierających powszechniejsze wykorzystanie wodoru i amoniaku

Uczestnicy

  • specjaliści i menadżerowie z firm energetycznych;
  • przedstawiciele samorządów poszukujących bezpiecznej i taniej energii oraz strategii przejścia z energetyki opartej na węglu na inne źródła ciepła i zasilania;
  • stratedzy i konsultanci zajmujący się strategią energetyczną oraz poszukiwaniem nowych sprawdzonych technologii;
  • wszyscy zainteresowani rozwojem energii opartej na wodorze i transferem tej wiedzy do Polski.
 

Podczas Japan Hydrogen Tour czeka nas 8 wizyt:

 

Wizyta I. DENSO FUKUSHIMA
Demonstracyjna instalacja, będąca wspólnym projektem DENSO oraz Toyota Motors. Projekt ma na celu stworzenie zeroemisyjnej fabryki zasilanej zielonym wodorem przy produkcji wszystkich części Toyoty.

 

Wizyta II. RIKEN CENTER FOR SUSTAINABLE RESOURCE SCIENCE

Rządowe centrum badań, działające w 8 obszarach. Odwiedzimy jedno z nich, w którym naukowcy pod kierownictwem Ryuhei Nakamury prowadzą rewolucyjne badania nad wodorem.


“7 maja 2024 r. naukowcy pod kierownictwem Ryuhei Nakamury z RIKEN Center for Sustainable Resource Science (CSRS) w Japonii udoskonalili swoją ekologiczną i zrównoważoną metodę ekstrakcji wodoru z wody przy użyciu specjalnie opracowanego katalizatora reakcji chemicznej.

 

W badaniu opublikowanym w Nature Catalytic szczegółowo opisano, w jaki sposób manipulowano trójwymiarową strukturą katalizatora, co doprowadziło do poprawy stabilności i wydłużenia żywotności katalizatora o prawie 4000%. Odkrycia mają wpływ na zdolność osiągania trwałej i zrównoważonej gospodarki energetycznej opartej na wodorze.”   

 

Wizyta III.  FUKUSHIMA HYDROGEN ENERGY RESEARCH TEAM
Najwiekszy na świecie zakład produkcji wodoru wykorzystujący energię odnawialną. Znajduje się w prefekturze Fukushima. Obiekt worzystuje 10 MW energii słonecznej, która jest zainstalowana w pobliżu zakładu produkcyjnego. Może produkować 1200 Nm3 wodoru na godzinę. Został założony wspólnie przez Organizację Rozwoju Nowej Energii i Technologii Przemysłowych, Toshiba Energy Systems & Solutions Corporation, Tohoku Electric Power i Iwatani Corporation.


Wizyta IV. CHIYODA CORPORATION
Obiekty, które odwiedzimy, to zespół technologicznych instalacji demonstracyjnych (uwodornianie toluenu, odwodornienie metylocykloheksanu: MCH oraz obiekty do przechowywania zbiorników) oraz zespół obiektów demonstracyjnych stacji tankowania wodoru w oparciu o MCH, które zostały wdrożone w celu wdrożenia łańcucha dostaw transportu i magazynowania wodoru z wykorzystaniem MCH jako nośnika wodoru.


Wizyta V. TOSHIBA BUILDING
Od blisko 150 lat Toshiba jest liderem w branży energetycznej, w obszarach obejmujących wytwarzanie energii, w działalności infrastrukturalnej, takiej jak uzdatnianie wody, oraz w branży urządzeń niezbędnych do rozwoju infrastruktury społecznej i informacyjnej. Osiągnęli również znaczący postęp w zakresie odnawialnych źródeł energii i infrastruktury o sprawdzonej trwałości. Toshiba wytwarza i dostarcza na świat niezbędne produkty i usługi.

Podczas planowej wizyty w Toshiba przedstawione zostaną osiągnięcia w dziedzinie energetyki odnawialnej. Toshiba wytwarza między innymi elektrolizery oraz ogniwa paliwowe. Przykładowo elektrolizer typu SOEC high perfomance Electrolyser jest zainstalowany w Fukushima Hydrogen Research Field FH2R, które będziemy zwiedzali pierwszego dnia pobytu. To bardzo wydajne urządzenie o wysokiej sprawności. W FH2R ma on moc 5MW i pracuje w temperaturze 700 stopni Celsjusza. Wytwarzane przez Toshibę od 50 lat fuel cell, czyli ogniwa paliwowe znajdują zastosowanie w wielu miejscach na świecie. Ich ogniwa paliwowe wytwarzają energię elektryczną w wielu pojazdach (Toyota Mirai) i urządzeniach stacjonarnych. Są bardzo sprawne i charakteryzują się dużą trwałością. Toshiba jest potentatem światowym w tej dziedzinie.
Nawiązanie z nimi kontaktu podczas bezpośrednich rozmów jest wielce obiecujące dla przyszłych kontaktów biznesowych.

Wizyta VI.  KAWASAKI HEAVY INDUSTRY

Międzynarodowym centrum innowacji w dziedzinie zdrowia, medycyny, opieki społecznej i ochrony środowiska, wyznaczonym jako specjalna strefa w ramach nowej strategii rozwoju kraju. Instalacja demonstracyjna oraz Zakład demonstracyjny SPERA HYDROGEN® należący do Chiyoda Corporation. Model budowy łańcucha dostaw wodoru w Kawasaki: pierwsza na świecie międzynarodowa instalacja demonstracyjna łańcucha dostaw wodoru (AHEAD) Projekt jest wspierany przez Organizację Rozwoju Nowej Energii i Technologii Przemysłowych (NEDO). Japoński rząd promuje tworzenie technologii wodorowych i redukcję kosztów zakupu wodoru wspierając komercjalizację wytwarzania energii wodorowej, co wynika z  Podstawowej Strategii dla Wodoru.

Wizyta VII. TOYOTA  MIYAGI

Fabryka samochodów wodorowych

Wizyta VIII. MITSUBISHI TAKASAGO PARK

Nowo otwarty i pierwszy na świecie zintegrowany ośrodek walidacji technologii od produkcji wodoru po wytwarzanie energii.

Sprawdź, za co uczestnicy cenią to szkolenie:

Zdobądź know-how, które poznało już ponad 700 firm:

Cena, termin, miejsce:

TERMIN:

12—19 października 2024R.

MIEJSCE SZKOLENIA:

Japonia

Zobacz centrum konferencyjne

CENA:

Zgłoszenie do 12/08/2024: 26 700 PLN + 23% VAT - Obniżasz koszt o 7%

Cena zawiera:
przygotowanie i realizację wizyty wg. wybranego programu
Wizyty fabrykach
Wykłady / warsztaty
Noclegi w pokoju dwuosobowym
Transport wewnętrzny, autokarowy oraz kolejowy
Pełne wyżywienie wg programu
Opiekę polskojęzycznego przewodnika i tłumacza


Cena nie zawiera:
Do kosztu należy doliczyć cenę biletu lotniczego (4700 zł - 6500 zł w zależności od klasy, linii i terminu rezerwacji). W zależności od wyboru połączenia podróż może rozpoczynać się w innym terminie, niż wskazano w programie.
Dopłata do pokoju jednoosobowego 2 500 PLN (netto)

ZAREZERWUJ MIEJSCE
100% GWARANCJI SATYSFAKCJI
Rozwijaj kompetencje bez ryzyka!


Skorzystaj ze 100% gwarancji satysfakcji – jeżeli w ciągu 2 pierwszych godzin szkolenia uznasz, że nie spełnia ono Twoich oczekiwań, możesz po prostu oddać materiały szkoleniowe na stanowisku obsługi klienta, a otrzymasz całkowity zwrot kosztu szkolenia.


Masz pytania?

Magdalena Modzelewska-Kaczmarczyk
Dyrektor Projektu
m.modzelewska@langas.pl
22 355 24 00

SKONTAKTUJ SIĘ
Masz pytania?

Magdalena Modzelewska-Kaczmarczyk
Dyrektor Projektu
m.modzelewska@langas.pl
22 355 24 00

Cena: 28 700 PLN + 23% VAT
Aktualna cena udziału:
26 700 PLN + 23% VAT
do zmiany ceny zostało 86 dni

Gwarancja:
100% gwarancji zadowolenia– otrzymasz zwrot kosztu szkolenia, jeśli zrezygnujesz z udziału w ciągu pierwszych 2 godzin szkolenia!

Potrzebujesz zorganizować to szkolenie jako zamknięte? Chcesz dopasować program do potrzeb Twojej firmy?

SKONTAKTUJ SIĘ

PODOBNE SZKOLENIA:

Bez kategorii Zarządzanie stresem wg Wojciecha Eichelbergera
Zarządzanie stresem wg Wojciecha Eichelbergera
więcej

Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU