Yoshikazu Tanaka<br>Chef  Engeener Toyota Motors

Yoshikazu Tanaka
Chef Engeener Toyota Motors

Pomysłodawca i główny twórca Toyoty Mirai, samochodu elektrycznego ale z własną elektrownią na pokładzie w postaci ogniwa wodorowego.

Prowadzone kursy
M O T T O :"Mirai znaczy Przyszłość"

Pomysłodawca i główny twórca Toyoty Mirai, samochodu elektrycznego ale z własną elektrownią na pokładzie w postaci ogniwa wodorowego.
prowadzone kursy:
Publikacje:
Wizja Toyoty dotycząca zrównoważonego społeczeństwa wodorowego uwzględnia znaczenie wodoru jako opłacalnego i obfitego źródła przenoszenia i magazynowania energii. Ma potencjał zapewnienia mobilności o zerowej emisji dwutlenku węgla, nie tylko w pojazdach drogowych, ale w równym stopniu w pociągach, statkach i samolotach, a także w celu wytwarzania energii dla przemysłu, przedsiębiorstw i domów. Jest to również skuteczny sposób magazynowania energii odnawialnej, który można transportować tam, gdzie jest potrzebny.

Toyota rozpoczęła prace nad pojazdami elektrycznymi napędzanymi wodorowymi ogniwami paliwowymi w 1992 r., a w 2014 r. z sukcesem wprowadziła sedana Mirai na rynki światowe. To przełomowe osiągnięcie opierało się na wiodącym na świecie doświadczeniu firmy w zakresie technologii hybrydowej, będącej podstawową technologią dla szerokiej gamy różnych pojazdów zelektryfikowanych. układy napędowe.

Podstawową koncepcję napędu hybrydowego pomyślnie zaadaptowano do produkcji pojazdów hybrydowo-elektrycznych (HEV), hybryd typu plug-in (PHEV), pojazdów elektrycznych akumulatorowych (BEV) i – począwszy od Mirai – pojazdów elektrycznych z ogniwami paliwowymi (FCEV). Każdy z nich ma cechy dostosowane do różnych wymagań w zakresie mobilności: na przykład pojazdy typu BEV przeznaczone do krótszych dojazdów do pracy i jazdy miejskiej; pojazdy HEV i PHEV do podróży osobistych na trasach ogólnych i na większe odległości; oraz FCEV dla większych samochodów osobowych, pojazdów ciężkich i transportu publicznego.

W ciągu 23 lat masowej produkcji Toyota sprzedała na całym świecie ponad 16 milionów pojazdów hybrydowych, wprowadzając tę technologię do głównego nurtu i pomagając zaoszczędzić miliony ton emisji dwutlenku węgla.

Obecnie na rynek wchodzi nowa generacja Mirai, samochodu, który przenosi technologię FCEV na wyższy poziom i oferuje klientom bardziej emocjonalny wygląd pod względem dynamiki, współczesnej stylistyki i bardziej satysfakcjonujących osiągów podczas jazdy. Kompleksowo przeprojektowany układ ogniw paliwowych, inteligentne opakowanie i wydajność aerodynamiczna pomagają wydłużyć zasięg do około 650 km bez emisji innych substancji niż czysta woda.

Zwiększona sprzedaż systemów wodorowych ogniw paliwowych

Wprowadzenie nowego Mirai spowoduje, że Toyota będzie dążyć do głębszej penetracji rynku, czemu będzie sprzyjać zwiększenie produkcji wodorowych ogniw paliwowych. Jak stwierdzono na forum Kenshiki Toyota Motor Europe w grudniu 2020 r. (patrz załącznik poniżej), firma spodziewa się, że globalna sprzedaż systemów ogniw paliwowych wzrośnie 10-krotnie w perspektywie krótkoterminowej.

Wzrost sprzedaży Mirai będzie wspierany przez lepsze osiągi nowego modelu i większą atrakcyjność dla klientów, zwłaszcza jako tańszego pojazdu, którego cena sprzedaży jest obniżona o około 20%.

Praktyczność posiadania wodoru FCEV również będzie stale rosła w miarę ulepszania infrastruktury wodorowej na rynkach, wzrostu liczby stacji benzynowych oraz wprowadzania przez rządy i władze lokalne nowych zachęt i przepisów na rzecz czystszej mobilności.

Główny inżynier Yoshikazu Tanaka

„Toyota Motor Corporation (Toyota) postrzega wodór jako efektywne paliwo na przyszłość. Naszym celem jest pomoc w rozwiązaniu problemów środowiskowych i energetycznych poprzez masową produkcję pojazdów elektrycznych z ogniwami paliwowymi (FCEV). Wykorzystują one do działania wodór, są bardzo wydajne, mogą pokonywać duże odległości, szybko tankować i emitują jedynie wodę. Mają ogromny potencjał jako samochody przyjazne dla środowiska lub „samochody ekologiczne”.

„W 2014 roku Toyota wprowadziła na rynek Mirai jako pierwszy na świecie komercyjny pojazd FCEV, mając nadzieję, że przyczyni się do rozwoju świata, sprzedając samochód, który według niej może stać się siłą napędową społeczeństwa wodorowego na następne 100 lat. Do chwili obecnej na całym świecie sprzedano ponad 10 000 egzemplarzy. Ten pierwszy krok pomógł otworzyć drzwi do społeczeństwa wodorowego i rynku FCEV.

„Jednakże ze względu na wolniejszy niż przewidywano rozwój infrastruktury i wynikające z niego ograniczenia liczby pojazdów, które można wprowadzić na rynek, wciąż jesteśmy dopiero w połowie drogi do powszechnego przyjęcia pojazdów FCEV. Ponadto opinie klientów wskazywały na potrzebę większego zasięgu przelotowego i poprawy komfortu tylnych siedzeń. Tam, aby zwiększyć popyt na pojazdy FCEV, potrzebujemy pojazdu o lepszych parametrach podstawowych i atrakcyjności, który zachęci większą liczbę klientów do jego zakupu, nawet jeśli nadal będą istniały ograniczenia infrastrukturalne.

„Wzięliśmy sobie do serca wszystkie uwagi klientów i przeprojektowaliśmy Mirai od podstaw, mając na celu stworzenie pojazdu, którego posiadanie będzie ekscytujące dla ludzi. Koncepcja rozwoju brzmiała: „EDGE dla pełnej zabawy przyszłości”. Oznacza to, że nowy Mirai został opracowany z myślą o stworzeniu pojazdu pełnego atrakcyjności, o wyrazistej indywidualności i wymiarze emocjonalnym. Nowy Mirai jest wyposażony w najnowocześniejsze i najwyższe funkcje bezpieczeństwa.

„Pracowaliśmy nad stworzeniem samochodu, którym klienci będą chcieli jeździć przez cały czas, samochodu o emocjonującym i atrakcyjnym designie oraz takiego rodzaju dynamicznych i responsywnych osiągów, które wywołają uśmiech na twarzy kierowcy. Chcę, żeby klienci mówili: „Wybrałem Mirai po prostu dlatego, że chciałem tego samochodu – tak się składa, że jest to FCEV”.

„Mam nadzieję, że nowy Mirai zademonstruje zrównoważone i jasne możliwości dla świata i przyszłości naszych dzieci, ponieważ pomoże nam stworzyć społeczeństwo wodorowe”
Artykuły:
Zobacz więcej artykułów

Masz pytania?

Przemysław
Mordarski
p.mordarski@langas.pl
22 355 24 00

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU