Zarządzanie czasem to również chwila wytchnienia. Jak odpoczywać?
Czy pamiętasz o odpoczynku? Mądre zarządzanie czasem to również miejsce na odpoczynek. Dlaczego powinieneś odpoczywać i jak zarządzać czasem, żeby odpoczywać mądrze?
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY LUB WYBIERZ TEMATY, KTÓRE CIĘ INTERESUJĄ:
Zarządzanie czasem to również chwila wytchnienia. Jak odpoczywać?
Ewa Błaszczak, 06/05/2021Myślisz, że zarządzanie czasem to narzędzie do osiągnięcia sukcesu zawodowego? To poukładany plan dnia z przerwą na posiłek. Z góry narzucone nadgodziny i praca ponad normę?
Zarządzanie czasem co do minuty – czy uwzględniasz odpoczynek?
W większości przedsiębiorcy zgodnie twierdzą, że największe wyzwanie to dla nich nauka odpoczywania. Efektywnego odpoczynku, a nie bezczynności. Natomiast większość z nas ma naprawdę duży problem z uwzględnieniem odpoczynku w swoim planie dnia.
Poczucie marnowania czasu przez odpoczynek, najczęściej bierze się z błędnych przekonań i mylenia relaksu z bezczynnością. Niestety jest to bardzo zgubne przeświadczenie. A w wielu sytuacjach brak odpoczynku kończy się przepracowaniem. A także, co gorsza – poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Dlatego, jeśli Ty również masz poczucie, że odpoczynek to strata czasu. Powinieneś zmienić myślenie i dostrzec, że odpoczynek wpłynie pozytywnie na Ciebie, Twoje zdrowie, a także – co z pewnością kluczowe – na efektywność i osiągnięcia w pracy.
Dlaczego powinieneś odpoczywać?
Ciągły stres obniża odporność naszego organizmu. Wydajność umysłowa i fizyczna spada. Chociaż może Ci się wydawać, że pracujesz normalnie. Zwróć jednak uwagę, czy ostatnio masz problemy, aby skupić się na jednej czynności? A może zajmuje Ci ona znacznie więcej czasu niż dotychczas? Masz poczucie, że przybywa Ci obowiązków, a nadgodzin wyrasta więcej niż grzybów po deszczu?
Koło się zamyka. Masz poczucie, że ciągle pracujesz i nie widzisz znacznych rezultatów? To oznaki braku odpoczynku. I to wcale nie te najgorsze. Pamiętaj, że zdrowie nie jest z żelaza i wkrótce też może dać o sobie znać.
Dlatego właśnie powinieneś nauczyć się odpoczywać. Nie słuchaj, powiedzeń, że odpoczynek to luksus dla nielicznych. Odpoczynek jest dla każdego. A im więcej wprowadzisz go do swojego życia. Tym łatwiej uporasz się z zadaniami i zaczniesz odnosić upragnione sukcesy.
Zarządzanie czasem to nie tylko praca i bloki zadaniowe. To również uwzględnienie pory na zasłużony odpoczynek i regenerację ciała i umysłu.
Jak odpoczywać?
Jeśli należysz do tej części osób, które odpoczynek uważają za marnotrawstwo czasu, to zacznij od małych kroków. Czyli nauki odpoczynku.
Zarządzając czasem i tworząc plan dnia, uwzględnij w nim, chociaż 15 minut spaceru. Kolejnym razem 20 minut. Lubisz czytać książki? Odpocznij podczas czytania. Pamiętaj, tylko aby książka nie była związana z Twoją pracą!
Kiedy nauczysz się małymi krokami zarządzać czasem tak, aby starczyło na odpoczynek. Później wejdzie Ci to w nawyk. Aż w końcu przeznaczysz od 30 do 60 minut każdego dnia na pełen relaks.
Pamiętaj również, że sen to odpoczynek. Regeneracja organizmu. Uwolnienie umysłu. Rozluźnienie mięśni. Energia do działania na nowy dzień. Wiemy, że to nie łatwe zadanie, żeby przeznaczyć na sen 8 godzin. Niech będzie to minimum 7. Zaczniesz się wysypiać i poczujesz różnice. Nie tylko w efektywności na polu biznesowym. Przede wszystkim w zdrowiu ciała i ducha.
Odpoczynek to nie bezczynność
Bezczynność to moment, w którym do absolutnego minimum ograniczamy wszelki rodzaj aktywności. Bezczynność można rzeczywiście przyrównać do marnowania czasu na rzeczy nic niewarte. Natomiast nie należy mylić jej z odpoczynkiem.
Odpoczynek jest dla każdego czymś innym. Natomiast zawsze powinien równoważyć dzień. Po to, aby umysł rzeczywiście zanotował fazę odpoczynku. Przykład. Pracownik biurowy, który siedzi 8h, powinien odpoczywać na świeżym powietrzu. Osoba, która pracuje fizycznie, powinna znaleźć czas, aby przysłowiowo wyprostować nogi i np. czytać książkę.
Ponadto można odnieść się jeszcze do kategorii zawodów. Jeśli jesteś analitykiem, to dobrym odpoczynkiem będzie zajęcie, które pobudzi w Tobie kreatywność. Osoba z nadmierną energią, której praca wymaga ponadprzeciętnych nakładów energii – powinna odpoczywać przy spokojnych rzeczach.
Pamiętaj, że zarządzanie czasem powinno uwzględniać odpoczynek. Czas na uwolnienie się od wszystkiego, pozbycie się negatywnej energii. Odpoczynek ciała i umysłu. Człowiek wypoczęty ma znacznie więcej energii, pomysłów i chęci do realizacji zadań i wykonywania standardowych czynności.
Odpoczynek przybliży Cię do sukcesu. A nie ciężka praca po godzinach! Znasz to powiedzenie?
Pracuj mądrze, a nie ciężko!
Ekspert w zakresie przywództwa, zwinnego zarządzania, zespołowości i komunikacji