Wystąpienia publiczne - jak się do nich przygotować?

Zobacz wszystkie / Znaleziono 302
Kompetencje menadżerskie

Wystąpienia publiczne - jak się do nich przygotować?

Wystąpienia publiczne – jak się do nich przygotować?, 19/01/2021

Nie każdy jest urodzonym mówcą i wystąpienia publiczne mogą dla takiej osoby być sporym źródłem stresu. Na szczęście jest wiele metod, które umożliwiają walkę ze stresem i przygotowanie się do takich wystąpień. Dzisiaj jednak opisujemy elementy, o których nie może zapomnieć żaden mówca. Dlatego niezależnie, czy wystąpienia publiczne dopiero przed Tobą, czy już jest to coś wpisanego w Twój biznesowy styl życia. Przeczytaj, jakie aspekty mają wpływ na to, jak mogą odbierać Cię inni podczas wystąpień.

Wystąpienia publiczne – nie zapominaj o tych elementach!

Na całą prezentację i odbiór Twojej osoby podczas wystąpień publicznych ma wpływ kilka, jak nie kilkanaście elementów. Zaczynając na ubiorze, a na czasie kończąc. Każdy z nich ma znaczenie i warto na te elementy zwracać uwagę podczas przygotowań do wystąpień publicznych. Dotyczy to zarówno osób, które jeszcze nie występowały, jak i tych, dla których wystąpienia to przysłowiowy chleb powszedni. Dlaczego? Jeśli występujemy już dłuższy czas przed publicznością, wpadamy w swego rodzaju rutynę i możemy już nie zwracać uwagi na niektóre z aspektów prezencji scenicznej. Ponadto w obecnych czasach ponad połowa osób zapomina, że zasady dla wystąpień stacjonarnych i tych prowadzonych online są do siebie bardzo zbliżone. Nawet internetowe wystąpienia powinny być traktowane poważnie, a prelegent przygotowany tak samo, jak podczas wystąpień przy mównicy.

6 elementów mających wpływ na Twoje wystąpienia

 

wystąpienia publiczne

Pamiętaj, że pierwsze wrażenie wywieramy na kimś w ciągu kilku sekund!

Zatem wygląd w wystąpieniach publicznych jest ważnym elementem całej prezentacji i tego jak zostaniesz odebrany. Czy wyobrażasz sobie wystąpienie głowy państwa w dresach i adidasach? Oczywiście, że my też nie. Strój musi być adekwatny do sytuacji, jednak musi być wygodny! Dopasowując ubiór, zadbaj o to, aby nie krępował Twoich ruchów i postaw na stonowaną kolorystykę. Krzykliwe kolory podczas wystąpień publicznych sprawią, iż owszem przykujesz uwagę odbiorców, ale skupią się oni na Twoim ubiorze, a nie na tym, co masz do przekazania na mównicy.

Utrzymuj kontakt wzrokowy i zadbaj o gestykulacja

Oczywiście pamiętaj, żeby nie gestykulować nadmiernie, bo efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Umiarkowana gestykulacja i zmiana pozy wprowadza dynamikę do Twojego wystąpienia. Chociaż w większości poradników dotyczących radzenia sobie z wystąpieniami publicznymi poleca się unikać kontaktu wzrokowego, to jeśli nie wywołuje on u Ciebie blokady, zawsze staraj się go nawiązywać. Dajesz tym samym znak, że odbiorca jest dla Ciebie ważny, a to, co mówisz, kierujesz bezpośrednio do niego. Przygotuj się również pod względem znajomości postawy i sygnałów niewerbalnych. Niechcący możesz sprawić, że dasz odbiorcom do zrozumienia, że nie chcesz prowadzić tego przemówienia np. skrzyżowane ręce na klatce piersiowej, które są sygnałem braku zainteresowania rozmówcy.

Nie krzycz, nie podnoś głosu tam, gdzie nie trzeba i akcentuj to, co powinno być ważne dla słuchaczy

Odpowiedni ton głosu i umiejętna jego modulacja, adekwatna do treści mogą sprawić, że podczas wystąpienia publicznego zainteresujesz słuchaczy lub wręcz odwrotnie zanudzisz, lub zrazisz np. pretensjonalnym tonem. Modulacja to także umiejętne prezentowanie nastroju i wywieranie wrażenia na słuchaczach.

Stwórz relację ze słuchaczami

Daj się polubić i zaproponuj po skończonej prezentacji sesję Q&A. Jeśli wystąpienie publicznie nie jest w bardzo formalnym tonie, pozwól sobie na krótką dygresję z własnego życia. Druga rzecz, postaraj się nie czytać z kartki. Jeśli boisz się, że zapomnisz jakiejś części przemówienia, poddaj się improwizacji utrzymanej w tematyce, którą poruszasz. Lepiej być naturalnym i improwizować, niż prowadzić monolog czytając z kartki.

Pokonaj stres i nie myśl obsesyjnie o wystąpieniu

Stres towarzyszy każdemu, ale dla jednych będzie on motorem napędowym, a dla innych elementem blokującym możliwość płynnego wypowiadania się. Jedyne co możesz zrobić to przećwiczyć swoje wystąpienie i przygotować się do niego jak najlepiej potrafisz. Jednak stanowczo odradzamy obsesyjne myślenie na kilka dni przed wystąpieniem i na chwilę przed wejściem na mównicę, czy wyjściem na środek sali. Takie natarczywe myśli Ci nie pomogą, a tylko pogłębiają stres.

Trzymaj się wyznaczonego czasu i szanuj swoich słuchaczy i innych prelegentów

Wbrew pozorom to bardzo ważne. Po pierwsze przedłużone prezentacje sprawiają, że słuchacze zaczynają się nudzić, po drugie nie wystarczy Ci czasu na sesję Q&A, a po trzecie inni też przygotowywali się do swoich wystąpień publicznych. Trzymając się wyznaczonego czasu, szanujesz swoich słuchaczy i innych prelegentów.


Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU