Praktyczne przygotowanie do wdrożenia Dyrektywy o jawności i równości wynagrodzeń
Ważne wyzwanie dla HR na 2025 rok
ZAREZERWUJ MIEJSCEKOMPETENCJE MENADŻERSKIE, HR, PRAWO
W przededniu nadchodzących zmian regulacyjnych, każda firma stojąca na progu wdrożenia Dyrektywy w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania (UE) 2023/970 (w skrócie Dyrektywa o jawności i równości wynagrodzeń) musi przygotować się na redefinicję swojego podejścia do polityki wynagrodzeń i zarządzania zasobami ludzkimi.
Dyrektywa ma na celu eliminację luki płacowej między kobietami a mężczyznami, wprowadzając nowe standardy przejrzystości i równości w środowisku pracy. Jednak jej znaczenie wykracza daleko poza kwestie prawne – to również szansa na budowanie zaufania, poprawę wizerunku pracodawcy i przyciąganie najlepszych talentów na rynku.
Dlaczego to szkolenie jest kluczowe dla Twojej organizacji już teraz, a nie dopiero za rok?
Choć pierwsze raporty będą wymagane dopiero w 2027 roku, raportować będziemy stan za cały rok 2026, zatem czas na analizy i przygotowanie ewentualnych zmian – to właśnie druga połowa 2025 roku! Zaplanujmy to!
Wczesne przygotowanie pozwoli na:
- dokładne zidentyfikowanie potencjalnych nierówności i ich stopniowe eliminowanie, zanim staną się one przedmiotem obowiązkowego raportowania;
- przeprowadzenie testowych audytów wewnętrznych, które pomogą wychwycić ewentualne problemy i dostosować strategie;
- budowanie kultury transparentności w sposób ewolucyjny, co zminimalizuje opór pracowników i liderów przed zmianami.
Zaniedbanie przygotowań do wdrożenia Dyrektywy może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym obowiązku zapłaty kar oraz ryzyka utraty reputacji. Firmy, które nie dostosują swoich struktur i procesów, narażają się na zarzuty o nierówne traktowanie, co może wpłynąć na morale pracowników i relacje z partnerami biznesowymi.
Chociaż główne założenia Dyrektywy są znane, wiele kwestii pozostaje wciąż niejasnych. Nie wiadomo, jak będą wyglądać wytyczne dotyczące raportowania luki płacowej, czy jak Polska będzie interpretować poszczególne przepisy. Jednak opóźnienia po stronie administracji nie zwalniają firm z konieczności elastycznego dostosowania się do nowych regulacji oraz szybkiego reagowanie na nowe wytyczne i standardy.
Kluczowe pytania dla działów HR, na które odpowiemy podczas szkolenia (choć dla każdej firmy odpowiedź może być inna, to wspólnie ją wypracujemy):
- Czy i jak zmienić strukturę zatrudnienia?
Czy obecna struktura stanowisk sprzyja równości wynagrodzeń? Czy konieczne będzie przedefiniowanie ról i odpowiedzialności w organizacji? Czy zadaniowe opisy stanowisk wystarczą do odpowiedzi na pytania o różnice w wynagrodzeniach, premiach i dodatkach? Jak powinna zostać przemodelowana struktura stanowisk, aby nie narazić się na sztuczny zarzut nierówności płacowej? - Czy warto różnicować stanowiska i jak robić to „z głową”?
Jak jasno zdefiniować kryteria różnicowania wynagrodzeń w zależności od kompetencji i doświadczenia, aby uniknąć zarzutów o dyskryminację? Czy pracownicy na tym samym stanowisku w dwóch różnych lokalizacjach muszą zarabiać tyle samo, jeżeli lokalny rynek pracy tego nie wymaga? - Jak zmienić politykę Compensation & Benefits?
Czy obecny system premiowania i benefitów jest zgodny z wymogami Dyrektywy? Jak zapewnić, że polityka Com&Ben będzie wspierać równość płac? - Jak przygotować się do audytów i raportowania?
Raportowanie nie będzie dotyczyć wszystkich i jeszcze nie wiadomo wielu rzeczy na temat tego procesu, jednak już można zaplanować narzędzia i procesy HR, aby efektywnie monitorować i raportować różnice płacowe. - Jak zarządzać komunikacją wewnętrzną na temat wynagrodzeń?
Jak przygotować liderów i zespoły na zmiany? W jaki sposób komunikować przejrzystość wynagrodzeń, by minimalizować ryzyko konfliktów?
Dlaczego warto przyjechać na to szkolenie?
- Nasze szkolenie to kompleksowy przewodnik po wyzwaniach i najlepszych praktykach związanych z wdrożeniem Dyrektywy.
- Uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie przeprowadzić audyty płacowe, stworzyć przejrzyste polityki wynagrodzeń i zarządzać zmianą w organizacji.
- Dzięki praktycznym warsztatom i analizie case studies, zdobędą niezbędną wiedzę i umiejętności do efektywnego wdrożenia nowych przepisów, minimalizując ryzyko prawne i budując przewagę konkurencyjną na rynku pracy.
Kto w organizacji powinien wziąć udział w szkoleniu?
Kogo dotyczy Dyrektywa 2023/970?
Dyrektywa ma zastosowanie do wszystkich pracodawców w Unii Europejskiej, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Obejmuje wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub pozostających w stosunku pracy (wyjaśnimy co to znaczy), w tym osoby ubiegające się o zatrudnienie.
Warto zauważyć, że niezależnie od obowiązku raportowania (który będzie wchodzić stopniowo), wszystkie firmy są zobowiązane do przestrzegania zasady równości wynagrodzeń oraz do zapewnienia przejrzystości w polityce płacowej, np. poprzez możliwość udzielania odpowiedzi na pytania o lukę płacową zadawane przez pracowników i ich organizacje.
Kto powinien wziąć udział w szkoleniu?
- Pracownicy działów HR i kadr odpowiedzialni za rekrutację, politykę Com&Ben oraz politykę zatrudnienia.
- Menedżerowie i liderzy zespołów nadzorujący pracę zespołów i podejmujący decyzje dotyczące awansów oraz podziału obowiązków.
- Członkowie zarządu i właściciele firm odpowiedzialni za strategiczne decyzje dotyczące polityki wynagrodzeń i compliance.
- Przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracowniczych reprezentujący interesy pracowników w zakresie równości wynagrodzeń.
Program
12 -13 czerwca 2025 R.
Szkolenie trwa 2 dni
9.00 – rozpoczęcie szkolenia
Wprowadzenie do Dyrektywy o jawności i równości wynagrodzeń (UE) 2023/970
- Zakres i cele dyrektywy
Eliminacja luki płacowej między kobietami a mężczyznami - Kluczowe wymagania
– Obowiązek ujawniania kryteriów ustalania wynagrodzeń
– Raportowanie luki płacowej
– Prawo pracowników do informacji o wynagrodzeniach
Dyrektywa o jawności i równości wynagrodzeń a audyty com&ben i analiza luki płacowej
- Jak przeprowadzić audyt wynagrodzeń?
– Zbieranie danych: struktura wynagrodzeń, benefity, premie
– Analiza i identyfikacja nierówności
Budowanie polityki transparentności wynagrodzeń
- Tworzenie spójnych i przejrzystych siatek płacowych
– Określanie jasnych kryteriów wynagradzania, premiowania, benefitów i awansów
– Ustalenie zasad komunikacji dotyczących wynagrodzeń w organizacji - Wdrożenie narzędzi i procedur zapewniających równość płac
– Standaryzacja ofert pracy pod względem wynagrodzeń
– Transparentne opisy stanowisk i zakresów obowiązków
Dyrektywa o jawności i równości wynagrodzeń – aspekty prawne i regulacyjne
- Nowe obowiązki dla pracodawców, nowe uprawnienia dla pracowników
- Obowiązkowe raportowanie luki płacowej (dla firm powyżej określonego progu zatrudnienia)
- Ochrona sygnalistów zgłaszających nierówności płacowe a ustawa o ochronie sygnalistów nie obejmująca tematyki praw pracowniczych
- Sankcje za nieprzestrzeganie przepisów
- Ochrona danych osobowych w kontekście jawności wynagrodzeń
Komunikacja i zarządzanie zmianą w organizacji
- Jak komunikować zmiany pracownikom i liderom?
– Strategie informacyjne dla kadry zarządzającej i zespołów
– Szkolenia dla menedżerów z zakresu zarządzania wynagrodzeniami - Radzenie sobie z oporem przed zmianą
– Identyfikacja potencjalnych obszarów konfliktowych
– Techniki mediacji i rozwiązywania sporów
Praktyczne warsztaty: symulacja audytu płacowego i tworzenia raportów, algorytmy i praca na danych
15.00 – Zakończenie szkolenia
Metody:
Nasze szkolenie łączy teorię z praktyką, umożliwiając uczestnikom nie tylko zdobycie wiedzy, ale również umiejętności niezbędnych do efektywnego wdrożenia Dyrektywy.
- Case studies: przykłady wdrożeń jawności płac
Podczas szkolenia omówimy rzeczywiste przypadki wdrożeń polityki jawności wynagrodzeń w różnych organizacjach. Uczestnicy dowiedzą się, jakie strategie były skuteczne, jakie napotkano trudności oraz jakie korzyści przyniosła transparentność płacowa. Analiza przypadków pomoże zrozumieć, jak dostosować najlepsze praktyki do specyfiki polskiego rynku. - Praktyczne warsztaty: symulacja audytu płacowego i tworzenia raportów
W ramach warsztatów uczestnicy przeprowadzą symulację audytu wynagrodzeń, począwszy od zbierania danych, przez analizę luki płacowej, aż po przygotowanie raportów zgodnych z wymogami Dyrektywy. Praktyczne ćwiczenia pomogą zrozumieć, jakie narzędzia i metody są najskuteczniejsze w monitorowaniu i raportowaniu różnic płacowych.
Sprawdź, za co uczestnicy cenią to szkolenie:
Cena, termin, miejsce:
TERMIN:
12—13 czerwca 2025R.
MIEJSCE SZKOLENIA:
ul.J. Haffnera 59 81-715 Sopot
Zobacz centrum konferencyjneCENA:
Zgłoszenie do 30/04/2025: 2 470 PLN + 23% VAT - Obniżasz koszt o 17%
Cena zawiera:
- uczestnictwo w szkoleniu dla jednej osoby
- materiały szkoleniowe, certyfikat
- przerwy kawowe, lunch
Cena nie zawiera:
kosztu noclegu.
Proponujemy Państwu nocleg na miejscu, w Hotelu Haffner w specjalnej cenie:
- 550 pln netto + 23% za noc za pokój 1-osobowy ze śniadaniem
- 660 pln netto + 23% za noc za pokój 2-osobowy ze śniadaniem
- 100 pln brutto parking - miejsce / dobę
Rozwijaj kompetencje bez ryzyka!
Skorzystaj ze 100% gwarancji satysfakcji – jeżeli w ciągu 2 pierwszych godzin szkolenia uznasz, że nie spełnia ono Twoich oczekiwań, możesz po prostu oddać materiały szkoleniowe na stanowisku obsługi klienta, a otrzymasz całkowity zwrot kosztu szkolenia.
Masz pytania?
Jarosław Petz
Learning & Development Director
j.petz@langas.pl
+48 512 773 769
Masz pytania?
Jarosław Petz
Learning & Development Director
j.petz@langas.pl
+48 512 773 769
Cena: 2 970 PLN + 23% VAT
Aktualna cena udziału:
2 470 PLN + 23% VAT
do zmiany ceny zostało 41 dni
100% gwarancji zadowolenia– otrzymasz zwrot kosztu szkolenia, jeśli zrezygnujesz z udziału w ciągu pierwszych 2 godzin szkolenia!
Potrzebujesz zorganizować to szkolenie jako zamknięte? Chcesz dopasować program do potrzeb Twojej firmy?
SKONTAKTUJ SIĘPODOBNE SZKOLENIA:
