SMED - czym jest?

Zobacz wszystkie / Znaleziono 302
Produkcja

SMED - czym jest?

Adam Baśkiewicz, 10/01/2021

SMED metoda, która umożliwia ograniczenie czasu przezbrojenia maszyn. Czym dokładnie jest, z jakich składa się etapów i jakie korzyści daje wprowadzenie SMED na linii produkcyjnej?

Czym jest metoda SMED?

Metoda SMED (Single Minute Exchange of Die) jest metodą stosowaną przezbrajanie maszyn. Celem wprowadzenia tej metody, jest krótszy proces produkcji nastawiony na efektywność. Metoda ta zakłada użycie jak najmniejszej liczby narzędzi, a także skrócenie czasu całkowitego przezbrojenia maszyn. SMED to również jedno z narzędzi Lean Management, o których wspominaliśmy już na łamach naszego działu wiedzy. Zanim jednak przystąpimy do prowadzenia tej metody na swojej produkcji, należy przejść przez 4 etapy wprowadzające. Dzięki etapom wprowadzenie metody SMED będzie efektywniejsze, łatwiejsze do wykonania i utrzymania.

Cztery etapy wprowadzania

Obserwacja standardowego przebiegu przezbrajania będzie pierwszym z czterech etapów. Polega na przyglądanie się całemu procesowi od początku do końca i wyciągnięciu stosownych wniosków. Podczas obserwacji warto zwrócić uwagę na to, które czynności podczas przezbrajania zajmują najwięcej czasu. Statystycznie jest to regulacja i testowanie maszyn. Po wyciągnięciu wniosków można przejść do etapu drugiego, którym jest podział na przezbrojenia wewnętrzne i zewnętrzne. Czyli działań dokonywanych po wyłączeniu maszyny (wewnętrzne) i działań, które można wykonać podczas działania maszyny (zewnętrzne). Na tym etapie należy zwrócić uwagę na przygotowanie do przezbrojenia i eliminację czynności i wykonywanych ruchów, które mogą wydłużać czas przezbrojenia i w konsekwencji stworzyć przestój w pracy. Między innymi do takich elementów zaliczymy dostępność narzędzi w obrębie danej maszyny. Jeśli są na miejscu, to nie trzeba tracić czasu, aby przemieścić się z pomieszczenia do pomieszczenia, wyszukać narzędzi i przynieść je na miejsce przezbrojenia.

Na trzeci etap składa się przekształcenie procesu przezbrojenia, Czyli wszystko to, co ma związek ze standardami przezbrojeń. Podczas tego etapu należy zwrócić uwagę na możliwość przekształcenia przezbrojenia wewnętrznego na zewnętrzne, o ile jest to możliwe. Ostatni etap to zmiany logistyczne i organizacyjne, czyli to, co wspomnieliśmy wyżej. Przygotowanie niezbędnych narzędzi i ułożenie ich w taki sposób, aby znajdowały się przy maszynie i nie trzeba było tracić czasu na ich szukanie, czy organizację. Warto również zwrócić uwagę na to, że w czwartym etapie można poddać analizie proces oddelegowania przezbrojenia innemu pracownikowi, jeśli jest to możliwe

Co zyskujesz wprowadzając Single Minute Exchange of Die w swojej produkcji?

Skoro metoda ma na celu skrócenie czasu przezbrajania maszyn, to automatycznie pierwszą rzeczą, którą zyskujesz jest wzrost możliwości produkcyjnych, eliminacja przestojów produkcyjnych i zwiększenie elastyczności linii produkcyjnej. Wszystko to składa się w efekcie na uproszczenie i skrócenie procesu produkcyjnego, który umożliwia szybszy czas realizacji zamówień, minimalizację strat i w konsekwencji ulepszona płynność finansową. Innym aspektem, który możemy rozpatrywać jako korzyść wynikającą z wprowadzenia tej metody na linii produkcyjnej, jest zwiększone bezpieczeństwo i higiena pracy, ponieważ SMED sama w sobie zakłada dokładną kontrolę etapów przezbrajania.

Należy również mieć na uwadze fakt, że metoda to jest jednym z narzędzi Lean Management i prowadzi do doskonalenia przedsiębiorstwa, a także efektywnej zorganizowanej pracy na hali produkcyjnej.


SZKOLENIA POWIĄZANE

Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU