Podstawowe zasady Gemba Walk

Zobacz wszystkie / Znaleziono 302
Kompetencje menadżerskie

Podstawowe zasady Gemba Walk

Adam Baśkiewicz, 14/07/2021

Gemba Walk to korzystne rozwiązanie w zarządzaniu, które pomaga w organizacji pracy, produkcji i procesów. A także ograniczeniu marnotrawstw.

Jednak, żeby Gemba Walk miało sens, musisz wiedzieć, jak go przeprowadzić i na co zwracać uwagę, żeby rzeczywiście wynieść z niego korzyści.

Gemba Walk – 7 kroków bez, których nie miałby sensu

Spacer po hali będzie udany tylko wtedy, kiedy przygotujesz odpowiedni plan. Asam spacer przeprowadzisz zgodnie z instrukcjami Gemba. Pamiętaj, że ustalony plan powinien zależeć od Twoich celów.

Każdy krok powinien być przemyślany i zaplanowany w sposób, który umożliwi Ci przeprowadzenie prawidłowego Gemba Walk.

Motyw spaceru

Każdy spacer Gemba musi mieć motyw. Dzięki temu możesz skoncentrować swoje wysiłki na działaniach. Moty spaceru, to nic innego jak obszar, który chcesz zbadać podczas Gemba Walk. Może być to proces, efektywność, produktywność, marnotrawstwo, bezpieczeństwo. Żeby spacer Gemba wyszedł prawidłowo, a Ty mógłbyś skorzystać z niego i osiągnąć maksymalną precyzję. Przygotuj sobie listę pytań, które pomogą Ci w rozmowie.

Przygotuj zespół

Nikt nie lubi, jak patrzy mu się na ręce. Dlatego przygotuj swój zespół na to, że będziesz wykonywać spacery Gemba. Wyjaśnij, czemu służy i jak się odbywa. A także to, że będzie to stały proces w firmie. Dzięki temu ludzie nie będą się czuli obserwowani i oceniani, a wspólnie będziecie mogli dążyć do doskonalenia przedsiębiorstwa i procesów.

Nie oceniaj ludzi!

To najważniejsza rzecz, o której musisz pamiętać. Spacer Gemba służy ocenie procesu, a nie ocenie ludzi. Gemba Walk to obserwacja, zrozumienie procesu, a w efekcie jego doskonalenie.

Notuj, nawet najdrobniejszą rzecz

Każde spostrzeżenie zanotuj. Dokładnie notuj też wszelkie uwagi i pomysły, które pojawią się podczas Gemba Walk. Wszystko to, co przykuwa Twoją uwagę. Powstrzymaj się jednak od wszelkich analiz i proponowania rozwiązań. Na te rzeczy przyjdzie czas po Gemba Walk.

Dlaczego jest to takie ważne? Zebranie wszystkich uwag, pomysłów, a dopiero późniejsza ich analiza umożliwi Ci dopasowanie najlepszych rozwiązań i dobranie optymalnej ścieżki procesów. Co więcej, dzięki wnikliwej analizie wszystkich spostrzeżeń jesteś w stanie zastosować narzędzia do rozwiązywania problemów. Na przykład cykl PDCA.

Spacer Gemba w parze

Spróbuj na spacer Gemba zaprosić lidera z innego działu. Taka alternatywa może przynieść nowe pomysły i rozwiązanie. Przede wszystkim, to inny punkt widzenia. Osoby, która mniej zna się na danych procesach i nie ma z nimi do czynienia. Dzięki temu spojrzy zupełnie inaczej na sprawę, a może nawet zadać pomocne pytania, o których Ty byś nie pomyślał. Zwyczajnie byłoby to dla Ciebie zbyt oczywiste.

Lista kontrolna Gemba

To pierwsza rzecz, o której powinieneś pomyśleć. Lista kontrolna umożliwi Ci uporządkowanie pytań. A te z kolei na skoncentrowanie się i ukierunkowanie wysiłków na konkretne cele. Pytania powinieneś przygotować w taki sposób, aby ułatwiły Ci zrozumienie danego procesu. Powinny być pomocnym elementem podczas eksploracji różnych obszarów w przedsiębiorstwie.

Dlatego, zanim zaczniesz spacer Gemba przygotuj listę kontrolną. Każde pytania powinny być dostosowane do rodzaju spaceru Gemba i obszaru, który będziesz badać.


Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU