10 podpowiedzi dla tych, których czekają wystąpienia publiczne (bo muszą)

Niewielu z nas jest odpornych na tremę. Oto 10 rad dla początkujących w wystąpieniach publicznych, którzy chcą porwać publiczność i nie zejść przy tym na zawał.

Zobacz wszystkie / Znaleziono 302
Kompetencje menadżerskie

10 podpowiedzi dla tych, których czekają wystąpienia publiczne (bo muszą)

Arkadiusz Żurek, 23/12/2019

Skok na bungee albo lot samolotem? Nie ma problemu. Ale wystąpienia publiczne?? Koszmar! Samo myślenie o wystąpieniach publicznych – często opisywanych jako jeden z największych (i najpowszechniejszych) lęków – może przyprawić o zimne poty. Ale na szczęcie jest wiele sposobów radzenia sobie z tym stresem i metod na wygłoszenie wiekopomnej przemowy.

Oto 10 wskazówek dotyczących wystąpień publicznych, które w moim przypadku zawsze się sprawdzają:

  1. NERWY SĄ NORMALNE. ĆWICZ I PRZYGOTUJ SIĘ NA STRES!

Wszyscy ludzie odczuwają pewne reakcje fizjologiczne, takie jak walenie serca i drżenie rąk. Nie myśl przez to, że słabo sobie radzisz lub zrobisz z siebie głupka. Czasem stres jest dobry. Przypływ adrenaliny, który sprawia, że ​​się pocisz, sprawia, że ​​jesteś bardziej czujny i gotowy, aby dać z siebie wszystko.

Najlepszym sposobem na przezwyciężenie niepokoju są próby, próby i jeszcze więcej prób.

Kilkakrotnie przejrzyj swoje notatki. Kiedy już oswoisz się z materiałem, ćwicz i to dużo. Nagraj się na wideo (komórkę) i obejrzyj to nagranie z kimś znajomym, kto spojrzy na nie „świeżym okiem”.

  1. POZNAJ SWOJĄ ODBIORCĘ. MÓWISZ „DO NIEGO” A NIE „O TYM”

Zanim zaczniesz tworzyć swój przekaz, zastanów się, do kogo go kierujesz. Dowiedz się jak najwięcej o swoich słuchaczach. Pomoże Ci to określić dobór słów, poziom informacji, wzorzec organizacyjny i motywację.

  1. POKUŁADAJ TO, CO MASZ DO POWIEDZENIA TAK, ŻEBY OSIĄGNĄĆ SWÓJ CEL

Stwórz plan swojego wystąpienia. Zapisz temat, ogólny cel, konkretny cel, główną ideę i główne punkty. Pamiętaj, aby przyciągnąć uwagę publiczności w ciągu pierwszych 30 sekund – jeżeli to ci się nie uda, dalej będzie już tylko trudniej.

  1. OBSERWUJ REAKCJE I PODĄŻAJ ZA NIMI

Skoncentruj się na widowni. Obserwuj jej reakcje, dostosuj swój komunikat i bądź otwarty na dialog. Wygłoszenie „gotowca” zagwarantuje, że stracisz uwagę lub znudzisz nawet najbardziej oddanych słuchaczy.

  1. BĄDŹ SOBĄ

Bądź sobą, nie bądź gadającą głową – w jakiejkolwiek komunikacji. Będziesz bardziej wiarygodny, jeśli Twoja osobowość będzie się wyróżniać, a Twoi odbiorcy będą ufać temu, co masz do powiedzenia, jeśli będą widzieć Cię jako prawdziwą osobę.

  1. KORZYSTAJ Z HUMORU, OPOWIEŚCI I UŻYWAJ EFEKTOWNEGO JĘZYKA

Umieść w prezentacji zabawną anegdotę, a na pewno przyciągniesz uwagę publiczności. Odbiorcy zazwyczaj lubią osobiste akcenty w przemówieniu. Może to zapewnić oparcie przemówienia na osobistej historii.

  1. NIE CZYTAJ Z KARTKI, JEŚLI ABSOLUTNIE NIE MUSISZ. PRACA NA NOTATKACH

Czytanie z kartki lub slajdu zrywa międzyludzkie więzi. Utrzymując kontakt wzrokowy z publicznością, skupiasz się na sobie i swoim przekazie. Jeżeli zapiszesz wyłącznie swoje główne myśli w punktach to może pobudzić twoją pamięć i utrzymać cię w ryzach.

  1. SKUTECZNIE KORZYSTAJ Z GŁOSU ORAZ RĄK (ALE ZAPANUJ NAD ODRUCHAMI)

Komunikacja niewerbalna niesie ok 70% przesłania. Dobre przemówienie nie koniecznie zwraca na siebie uwagę, ale służy przekazaniu myśli prelegenta jasno i bez rozpraszania.

  1. UWAŻAJ NA POCZĄTEK, ALE ZAKOŃCZENIE TEŻ MUSI BYĆ BOMBOWE

Czy lubisz wystąpienia publiczne zaczynające się od „Dzisiaj porozmawiamy o ….”? Większość ludzi tego nie robi. Zamiast tego użyj zaskakującej statystyki, interesującej anegdoty lub zwięzłego cytatu. Zakończ przemówienie podsumowaniem i puentą, które Twoi odbiorcy zapamiętają.

  1. MĄDRZE KORZYSTAJ Z POWER POINTA

Zbyt wiele narzędzi wspierających wystąpienia publiczne (jak np. prezentacja) może zerwać bezpośredni kontakt z publicznością, więc używaj ich oszczędnie. Powinny ulepszać lub uwydatniać Twoje treści, bądź przyciągać i utrzymywać uwagę odbiorców. Lepiej używać przy tym obrazów i haseł, a nie tekstu.

 

Praktyka nie czyni mistrza

Dobra komunikacja nigdy nie jest doskonała i nikt nie oczekuje, że będziesz doskonały. Jednak poświęcenie czasu na przygotowanie pomoże Ci wygłosić lepszą mowę. Możesz nie być w stanie całkowicie opanować nerwów, ale możesz nauczyć się ograniczyć tremę.


SZKOLENIA POWIĄZANE
Arkadiusz Żurek
Arkadiusz Żurek

Ekspert w zakresie przywództwa, sprzedaży, negocjacji i wystąpień publicznych


INNE TEKSTY TEGO AUTORA:

Chcesz dowiedzieć się więcej?
SKONTAKTUJ SIĘ

Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU