Paweł Fortuna - Subiektywna pscyhologia biznesu - każdy jest innowatorem

Trudno być innowacyjnym, gdy zwierzchnik przypomina reaktor krytycyzmu

Zobacz wszystkie / Znaleziono 303
Kompetencje menadżerskie

Paweł Fortuna - Subiektywna pscyhologia biznesu - każdy jest innowatorem

dr Paweł Fortuna, 08/09/2020

Dr Paweł Fortuna jest autorem książki “Subiektywna psychologia biznesu” (2014, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne), nominowanej do Nagrody Teofrasta miesięcznika “Charaktery” dla najlepszej książki popularnonaukowej 2013 roku. W niniejszej publikacji

Każdy jest innowatorem

Pewien menedżer utyskiwał na brak inicjatyw zgłaszanych przez swoich podwładnych. Gdy ich spotkałem rzeczywiście sprawiali wrażenie ?śpiących rycerzy?. Na kolejne propozycje wspólnych działań reagowali ospale, nie mieli wiele do powiedzenia i w ogóle działali na zwolnionych obrotach. Za to szef brylował. Na trzy zdania zgłaszał cztery propozycje. Zadawał pytania i sam sobie na nie odpowiadał. Sporo narzekał, ale często podkreślał znaczenie odpowiedzialności i zaangażowania. Gdy w końcu któryś z pracowników wyraził swoją opinię spotkał się z żywą reakcją swojego przełożonego: “To nie jest dobry pomysł?” usłyszał. “Potrzebujemy rozwiązań bardziej innowacyjnych, ruszcie głowami”. I tu posypały się przykłady zza Oceanu Atlantyckiego uświadamiające wszystkim, że tam chyba jednak mieszkają lepsi i bardziej rozgarnięci ludzie.

Trudno być innowacyjnym, gdy zwierzchnik przypomina reaktor krytycyzmu, który nie wiadomo w którym momencie emituje promieniowanie zamrażający wszelkie pomysły. A przecież każdy jest domorosłym wynalazcą i modernizatorem. Wystarczy spojrzeć na przydomowe ogródki pełne udogodnień, na wyposażenie mieszkań, w których każdy metr jest zagospodarowany, czy też na samochody funkcjonujące dzięki pomysłowości i zaradności właściciela. Polak potrafi! Ale Polak potrzebuje dobrego klimatu do działania. Gdy go zabraknie i gdy pojawi się obligacja motywacja do działania spada, a zapał stygnie. Nie ma takiego warsztatu kreatywności, który wyzwoliłby energię napędzającą innowacyjność w firmie jeśli pomysły będą torpedowane, a na końcu okaże się, że rację i tak na końcu zawsze ma szef.

A przecież wystarczy porozmawiać z każdym pracownikiem z osobna jak radzi sobie w organizacji, jak pokonuje tysiące przeszkód formalnych i technicznych by tylko zrobić coś na czas. Każdy jest innowacyjny, wystarczy tylko pozwolić ludziom działać i doceniać nieszablonowość ich działania. Dobrze jest też przy okazji obserwować jak pracują firmowe leniuszki. Oni zawsze znajdują najprostszą drogę do celu.

Szkolenia z Pawłem Fortuną Langas Group

W Langas Group znajdziesz szkolenia z Pawłem Fortuną. Paweł Fortuna, autor książki, której fragment został tu przedstawiony, serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych.


dr Paweł Fortuna
dr Paweł Fortuna

Ekspert w zakresie psychologii biznesu


INNE TEKSTY TEGO AUTORA:

Chcesz dowiedzieć się więcej?
SKONTAKTUJ SIĘ

Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU