Office Manager – predyspozycje i zakres obowiązków

Zobacz wszystkie / Znaleziono 257
Prawo, Biuro Zarządu

Office Manager – predyspozycje i zakres obowiązków

Office Manager – predyspozycje i zakres obowiązków, 11/01/2021

Office Manager inaczej po prostu kierownik biura. To osoba, która jest potrzebna w każdej firmie. Zajmuje się organizacją, koordynacją i zarządzaniem pracy firmy. Jakie predyspozycje wymagane są na stanowisko Office managera? Jaki jest typowy zakres jego obowiązków? Czy Office Manager musi mieć ukończone studia kierunkowe z zarządzania lub administracji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Jest on przeznaczony szczególnie dla tych, którzy chcieliby zacząć pracę jako Office Manager. Oczywiście, jeśli zastanawiasz się nad tym, jak wybrać Office Managera dla swojego przedsiębiorstwa, to również znajdziesz w tym artykule potrzebne informacje.

Office Manager – czym powinien się charakteryzować i jakie mieć kompetencje?

Czy żeby zostać Office Managerem musisz mieć ukończone studia z zarządzania lub administracji? Nie jest to regułą, jednak rzeczywiście najczęściej wymaganymi kierunkami wykształcenia wyższego jest administracja, zarządzanie lub ekonomia. Jeśli ukończyłeś inny kierunek, to nie dyskwalifikuje Cię to jednak z możliwości o ubieganie się na stanowisko kierownika biura. Wśród kierunków królują również kierunki humanistyczne takie jak polonistyka, filologia, czy kulturoznawstwo. Mimo wszystko Twoim atutem jako kandydata będzie znajomość zagadnień ekonomii i administracji. Poza wykształceniem od Office Managera wymaga się przede wszystkim dobrej organizacji pracy i odporności na pracę pod presją czasu, a także pracy w stresie.

Jeśli chodzi o zarządzanie i umiejętność organizacji pracy, to jedną z ważniejszych umiejętności jest analityka i znajomość programów komputerowych na przykład pakietu office, czyli Excela i innych programów z tego popularnego zestawienia. Z pewnością potrzebna jest także umiejętność bezproblemowej obsługi komputera, urządzeń biurowych oraz dedykowanych programów firmowych. Jeśli chodzi o kompetencje miękkie natomiast, to jako kierownik biura powinieneś odznaczać się umiejętnością ustalania priorytetów, planowania zadań, perfekcyjną komunikacją w tym również znajomością języka angielskiego lub innego języka obcego zależnego od firmy, do której aplikujesz, a także asertywnością.

Przedstawiona charakterystyka to obraz wymagań, które powinien spełniać Office Manager. Musisz wziąć jednak pod uwagę, że zależnie od specyfiki firmy wymagania te mogą się różnić lub mogą być wymagane inne dodatkowe umiejętności, czy znajomość konkretnych programów biurowych.

Office Manager – zakres obowiązków i zarobki

Do obowiązków kierownika biura należą najczęściej poniższe czynności. Jednak miej na uwadze, że zależnie od profilu i wymagań firmy obowiązki mogą być różne. Czyli cześć z nich, które widzisz poniżej, może nie wystąpić lub do tych, co wymieniliśmy, mogą dojść dodatkowe obowiązki. W obowiązkach Office Managera znajduje się:

 • nadzorowanie prac administracyjno-biurowych,
 • nadzorowanie i archiwizacja dokumentów przedsiębiorstwa,
 • planowanie i kontrolowanie kosztów funkcjonowania biura,
 • sporządzanie zamówień
 • zarządzanie dostawami,
 • serwisowanie sprzętu,
 • kontakty z dostawcami urządzeń i artykułów biurowych,
 • koordynacja korespondencji,
 • dystrybucja poczty,
 • rezerwacja biletów i hoteli w przypadku delegacji,
 • uaktualnianie bazy wewnętrznych numerów telefonów.

Ile zarabia kierownik biura?

Wysokość zarobków jest bardzo zróżnicowana i zależna od kilku czynników. Przede wszystkim doświadczenia zawodowego kandydata, miejscowości, struktury firmy i jej wielkości. Według informacji z portalu pracuj pl. średnie wynagrodzenie na stanowisku Office Manager, wynosi 8 000 zł brutto z kolei według portalu wynagrodzenia pl. mediana to 5580 zł brutto. Najniższą zanotowaną stawką jest 4430 zł brutto.

Trzeba mieć również na względzie fakt, że kwota zależna jest od rodzaju umowy. Przykładowo dla umowy o pracę wynagrodzenie netto na rękę wynosi 5730 zł, a przy umowie B2B 6 634 zł netto. Największy zarobek jest przy umowie o dzieło, bo 6 912 zł na rękę, jednak jest to chyba najgorszy możliwy typ umowy, który zwyczajnie mimo atrakcyjnego zarobku nic więcej nie daje.

Chcesz zostać Office Managerem?

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jakie obowiązki czekają Cię na stanowisku Office Managera. Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu stwierdzasz, że jest to praca dla Ciebie, to nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci powodzenia. Pamiętaj, że rekruterzy będą zwracali uwagę na umiejętność obsługi różnych programów, ale także na Twoje kompetencje miękkie. Każdego, kto planuje lepiej przygotować się do tej roli, zapraszamy na szkolenie Office Manager Nowej Dekady. Dowiesz się na nim, jak radzić sobie z typowymi problemami na tym stanowisku i na jakie elementy szczególnie musisz zwracać swoją uwagę w swojej codziennej pracy.


SZKOLENIA POWIĄZANE

Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU