Narzędzia Lean Management, jakie stosować?

Narzędzia Lean pomagają usprawnić pracę, a także procesy codziennego doskonalenia firmy i systemów produkcyjnych.

Zobacz wszystkie / Znaleziono 302
Produkcja

Narzędzia Lean Management, jakie stosować?

Ireneusz Poznański, 05/11/2020

Każda strategia Lean Management opiera się o narzędzia dostosowane do danej branży i struktury firmy. Narzędzia Lean pomagają usprawnić pracę, a także procesy codziennego doskonalenia firmy i systemów produkcyjnych. Dzisiaj pokrótce przedstawiamy kilka najczęściej stosowanych narzędzi Lean w różnych strukturach przedsiębiorstwa.

Narzędzia Lean Management, które są uniwersalne

Najczęściej stosowane i najbardziej uniwersalne narzędzia Lean Management, które wpłyną na usprawnienie procesów w firmie, poprawią produktywność zespołu i pomogą ograniczyć koszty produkcyjne bez utraty jakości produktu.

Metoda 5S

Metoda 5S to narzędzie Lean, które zakłada stworzenie optymalnego miejsca pracy.
Metoda 5S, jako jedno z narzędzi Lean opiera się o kolejne kroki:

  • Seiri – wybór – należy uporządkować miejsce pracy tak, aby pozostały tylko niezbędne materiały do realizacji danego zadania.
  • Seiton – uporządkowanie – zakłada uporządkowanie rzeczy i materiałów w danym porządku lub układzie z ich oznaczeniem, które ma ułatwiać ich odnalezienie i użycie.
  • Seiso – sprzątanie – sprzątanie w miejscu pracy nie trzeba chyba tłumaczyć? Czyste i schludne miejsce pracy sprzyja skupieniu.
  • Seiketsu – standaryzacja – zakłada wdrożenie powyższych czynności, jako standardy, które będą powtarzalne.

Kaizen podstawowe narzędzie Lean Management

Kaizen (jap.) oznacza codzienne wprowadzanie zmian i doskonalenie procesów zachodzących w firmie. To również narzędzie, które służy nieustannemu doskonaleniu, zarówno w strukturze firmy, jak i na płaszczyźnie personalnej. Jest podstawowym i najważniejszym narzędziem w strukturze Lean Management.

Kaban i sterowanie produkcją

Sterowanie produkcją nie musi być trudnym zadaniem. Można zadbać o najlepsze wyniki sterując poprzez zdarzenia następujące na produkcji. Czyli w czasie rzeczywistym.
Stosując metodę zarządzania produkcją Kaban zyskujesz przede wszystkim terminowość realizacji i kontrolę na wszystkich etapach produkcyjnych.

SMED czyli przezbrojenie maszyn i form na produkcji

Narzędzie lean management SMED ma bardzo proste założenie. Redukcja czasu przezbrojenia maszyn i form. Wprowadzenie tego narzędzia Lean umożliwi skrócenie czasu potrzebnego na przezbrojenie maszyn lub form. W jaki sposób? SMED zakłada podział czynności na dwie kategorie; wewnętrzne i zewnętrzne. Określając tym samym czynności, które muszą zostać wykonane, podczas gdy maszyna nie pracuje, i takie, które można wykonać podczas ciągu produkcyjnego. Nie zatrzymując przy tym maszyny. SMED po rozszyfrowaniu oznacza; Single Minute Exchange of Die. Czyli z angielskiego, to jednominutowa wymiana formy lub narzędzia.

TPM, czyli Kompleksowe Utrzymanie Produktywności i Six Sigma

Total Productive Maintenance (TPM) zakłada zmaksymalizowanie efektywności zasobów produkcyjnych poprzez aktywizację pracowników z różnego szczebla.

Drugim narzędziem, które zakłada poprawę jakości produkcyjnej jest Six Sigma. Zakłada ono ograniczenie kosztów i doskonalenie systemu produkcji w celu uzyskania doskonałej jakości, jednocześnie eliminując błędy i zapobiegając pojawieniu się kolejnych błędów.

Zarządzanie wizualne – podstawa Lean Management

Jest to ostatnie narzędzie Lean Management na naszej liście, jednak i oczywiście nie ostatnie w zasobie narzędzi Lean. Zbiór narzędzi Lean to ok. 500 pozycji, także to, co wymieniliśmy dzisiaj, to tylko kilka podstawowych narzędzi Lean, które są najczęściej stosowane. Zarządzanie wizualne zakłada prezentację procesów w przejrzysty i zrozumiały sposób dla każdego pracownika. Dzięki temu łatwiej wyeliminować błędy popełniane przez pracowników, które w dużej mierze wynikają ze złego przekazania informacji lub niezrozumienia ich przez pracownika.


SZKOLENIA POWIĄZANE

Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU