Najlepsze praktyki zakupowe w firmie

Zobacz wszystkie / Znaleziono 309
Sprzedaż, Zakupy

Najlepsze praktyki zakupowe w firmie

Jacek Jarmuszczak, Nextbuy, 04/03/2021

Jakie praktyki zakupowe w firmie przynoszą efekty? Najlepsze, czyli przemyślane i dopasowane do profilu firmy, a także produktów czy usług, jakie oferuje. Dzisiaj przedstawiamy Ci wybrane praktyki zakupowe, które po prawidłowym wdrożenie przyniosą Ci zamierzone efekty i ułatwią realizację celów zakupowych.

Jak praktyki zakupowe to tylko takie, które działają

Żeby być najlepszym, trzeba się ciągle rozwijać. A żeby to zrobić, należy działać według dobrego planu. Planu, którego realizacja będzie konsekwentna i przemyślana. Jakie zatem są najlepsze praktyki zakupowe?

Dobra strategia zakupowa, to połowa sukcesu

Opracowanie strategii zakupowej to jedna z kluczowych praktyk zakupowych. Skup się na tym, co firma ma osiągnąć, jakie wskaźniki są kluczowe i na tym, jak je osiągnąć. Optymalizacja kosztów, realizacja zadań, osoba odpowiedzialna za ich prawidłowe wykonanie. Wszystko to powinno znaleźć się w Twojej strategii zakupowej.

Narysuj sobie drzewo

Oczywiście nie z piękną koroną i owocami, a drzewo kategorii zakupowej. To podstawa, która umożliwia usystematyzowanie zakupów, dywersyfikację dostawców, czy budowanie relacji zakupowych. Drzewo kategorii zakupowej będzie czymś, na czym będziesz opierał swoje późniejsze strategie przygotowane dla każdej z gałęzi zakupów.

Bądź dobrym analitykiem i zbieraczem

Dane i ich gromadzenie to Twój nieodłączny przyjaciel w praktykach zakupowych. Na nich opiera się strategia zakupowa i działania z nią związane. Pamiętaj, że analiza nie dotyczy tylko finansów i optymalizacji kosztów, to jeden z czynników poddawanych analizie. Analizować powinieneś również efektywność działań, dostawców, a nawet samej strategii. Dzięki analizie jesteś w stanie podejmować dobre decyzje poparte danymi, a nie pomysłami z “powietrza”.

Oszczędzanie i optymalizacja kosztów

Zorientowanie na generowanie popytu jest jednym z podstawowych działań w kategorii finansów. Tak samo, jak stosowanie dźwigni oszczędności. Na całość tych działań powinny się składać również ukierunkowane procesy na generowanie tych oszczędności. Kolejny ważny aspekt w optymalizacji kosztów to umiejętność szybkiego reagowania i elastyczność w działaniu. Musisz brać pod uwagę różne możliwości i sytuacje, a także czas realizacji i reakcji na nie. Kolokwialnie, powinieneś być gotowy na wszystko.

Dlaczego warto zwracać uwagę na dobre praktyki zakupowe?

Praktyki zakupowe to ważny element działań, jakie będziesz podejmował. Jeśli będą przemyślane, to będziesz w stanie generować oszczędności i jednocześnie prowadzić świetną strategię zakupową. Działania, w których będziesz pokładał swój czas i finanse powinny być zawsze przemyślane, a ich realizacja powinna przebiegać zgodnie z zakładaną strategią.


Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU