Myślenie przez analogię w biznesie: Czego przedsiębiorca może się nauczyć od pliszki siwej?

Każde dobro na świecie jest ograniczone, dlatego postaraj się uzyskać do niego dostęp jako pierwszy

Zobacz wszystkie / Znaleziono 306
Kompetencje menadżerskie

Myślenie przez analogię w biznesie: Czego przedsiębiorca może się nauczyć od pliszki siwej?

dr Paweł Fortuna, 08/09/2020

Artykuł jest fragmentem książki Pawła Fortuny i Łukasza Bożyckiego “Animal Rationale – Jak zwierzęta mogą nas inspirować? Rodzina, edukacja, biznes” (2015, Wydawnictwo Naukowe PWN), Nagroda Teofrasta miesięcznika “Charaktery” dla najlepszej książki popularnonaukowej 2015 roku. Fragment pozwoli zrozumieć, na czym polega myślenie przez analogię w biznesie

Myślenie przez analogię w biznesie: Czego przedsiębiorca może się nauczyć od pliszki siwej?

Zdecydowana większość zwierząt musi przynajmniej w okresie godowym znaleźć terytorium, biotop, w obrębie którego będzie żerowała, rozmnażała się oraz wychowywała potomstwo. (?) Zwierzęta opracowały wiele strategii umożliwiających im zdobywanie właściwego obszaru. (?) Zanim przejdziemy do sfery biznesowej zobaczmy jak robią to liszki siwe. Ptaki te powszechnie występują w całej Eurazji, łącznie z Islandią i fragmentem Grenlandii. W sytuacji braku własnego skrawka małej ojczyzny stosują taktykę zupełnie odmienną od opisanych, bowiem zupełnie otwartą i jawną. Ten niewielki biało-czarny ptak szczególnie chętnie zasiedla obszary osiedli ludzkich, skraje dróg i torów, brzegi cieków wodnych, a przy tym wykazuje szczególne upodobanie wobec mostów. Do Polski powraca z zimowisk już w marcu, budowę gniazda natomiast rozpoczyna dopiero w kwietniu i przystępuje do dwóch następujących po sobie lęgów. W zależności od środowiska obszar zajmowanego terytorium znacząco się różni. Ustalono, że zagęszczenie populacji w krajobrazie rolniczym wynosi od 0,2 pary/km2 do 2,3 pary/km2, natomiast zagęszczenie w najbardziej optymalnym środowisku, tak jak na przykład na obrzeżach Gliwic, może sięgać do 6 par/ km2.

W trudnym położeniu jest pliszka siwa, która powróciła z zimowisk zbyt późno. Dostępne biotopy na ogół są już zajęte. Dodatkowo zaciekle bronią ich samce. Ale ptak może uzyskać pozwolenie na przebywanie i zdobywanie pokarmu na danym terytorium? zapracowując sobie na to. Pełni rolę najemnika wspierając dominującego samca w walkach z innymi wojownikami tego samego gatunku. Taka sytuacja ma miejsce wówczas kiedy w danym roku jest duża dostępność pożywienia. Warunki umowy ulegają całkowitej zmianie, gdy pokarmu zaczyna brakować. Gospodarz zrywa wtedy pakt o nieagresji i przepędza najemnika, który od tej chwili musi kłusować na obcych terytoriach aby zdobyć pokarm licząc się z atakami i byciem przepędzanym. Chęć współpracy jednak wraca, gdy sytuacja niedostatku pożywienia jeszcze bardziej się pogłębia i staje się dotkliwa dla wszystkich. Samce porzucają wtedy swoje terytoria i tworzą stada, lotne brygady, które wspólnie wyszukują pokarm dla wszystkich.

***

Gdyby pliszka siwa mogła mówić, pewnie przekazałaby nam następujący komunikat:

“Każde dobro na świecie jest ograniczone, dlatego postaraj się uzyskać do niego dostęp jako pierwszy. Jeśli ci się to nie uda przygotuj się na walkę albo pogódź się z rolą najemnika do czasu, aż będziesz mógł zająć pozycję lidera”.

Reguły te zna każdy przedsiębiorca. Firmy, które wykazały się innowacyjnością i wprowadzają na rynek oryginalny produkt lub usługę mają otwarte drzwi do ogromnych zysków. Przynajmniej do momentu, w którym pojawi się silny i zdeterminowany konkurent. (…)

Nasycenie rynku jest tak ogromne, że coraz trudniej jest być protoplastą i jedynym dzierżawcą jakiegokolwiek terytorium. Mimo to, w ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania przedsiębiorczością, czego przejawem jest rosnąca liczba startup?ów. Mamy już w tym zakresie wiele sukcesów, a nasi rodacy z powodzeniem rozwijają skrzydła na międzynarodowych rynkach. Przykładem udanego startup?u w branży elektronicznej jest aplikcja Sher.ly, która umożliwia wymianę plików, bez konieczności wysyłania ich na zewnątrz oraz powiązany z nią Sherlybox, urządzenie umożliwiające dzielenie się danymi nie ograniczone przestrzenią i limitami transferu. W świecie znane są także takie polskie palatformy, takie jak audioteka.pl umożliwiająca kupowanie profesjonalnie przygotowanych audiobooków czy zadane.pl ? platforma edukacyjna dla młodzieży, ułatwiająca im wzajemną pomoc w nauce. Nie każdy start?up odnotowuje sukces, ale każda porażka może do niego zbliżać. Oczywiście tylko wtedy, gdy jest odpowiednio przepracowana.

Stymulowanie przedsiębiorczości jest sporym wyzwaniem dla nauczycieli. Co prawda większość z nich nigdy nie wykazała się żadną inicjatywą w zakresie własnego biznesu, ale mimo to ich wsparcie może być bardzo skuteczne. Problemem dla wielu śmiałków wciąż pozostaje źródło pomysłów, a w tym zakresie edukatorzy mogą być źródłem stymulacji. Najpierw jednak trzeba sobie uświadomić, że dysponujemy nieskończoną krynicą inspiracji. Co nią jest? To nic innego jak nasze polskie, codzienne narzekania. Celowo użyliśmy słowa ?polskie? ponieważ ekspresja niezadowolenia jest niemalże naszą narodową specjalnością. Psycholodzy społeczni opisali nawet ?polską normą negatywności w myśleniu o świecie społecznym?, która wyraża się w skłonności do formułowania negatywnych ocen na temat otoczenia, w którym żyją. Dostaje się więc politykom, urzędnikom, nauczycielom, a także lekarzom i szefom. Narzekanie jest tak zautomatyzowane, że nawet go nie zauważamy. Dysponujemy gotowymi skryptami wypowiedzi i jeśli tylko pojawi się okazja chętnie się nimi wymieniamy z rozmówcami. W ten sposób najłatwiej nawiązujemy kontakty, a nawet kształtujemy swój wizerunek. Przecież jeśli narzekam na nieuczciwych konkurentów to jednocześnie opowiadam się za grą fair play.

Zobacz czy w najbliższym czasie prowadzimy szkolenia z Pawłem Fortuną w Langas Group, podczas których dowiesz się, czym jest myślenie przez analogię w biznesie. 


SZKOLENIA POWIĄZANE
dr Paweł Fortuna
dr Paweł Fortuna

Ekspert w zakresie psychologii biznesu


INNE TEKSTY TEGO AUTORA:

Chcesz dowiedzieć się więcej?
SKONTAKTUJ SIĘ

Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU