Jakie problemy w praktycznym działaniu compliance występują na poziomie grup spółek?
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY LUB WYBIERZ TEMATY, KTÓRE CIĘ INTERESUJĄ:
Jakie problemy w praktycznym działaniu compliance występują na poziomie grup spółek?
Katarzyna Majer-GębskaSadkowski i Wspólnicy, 18/01/2023
System compliance jest często kluczowym elementem często generującym praktyczne problemy w funkcjonowaniu grup spółek.
Są takie wymagające uregulowania kwestie, które powinny znaleźć odzwierciedlenie zarówno w politykach i procedurach obowiązujących w konkretnych podmiotach z grupy kapitałowej, jak też w tak zwanych politykach grupowych.
W związku z tym uznaliśmy, że właśnie kwestie owych regulacji grupowych będziemy chcieli poruszyć podczas 9. Ogólnopolskiej Konferencji Compliance & AML, ponieważ te akty przyjmowane na poziomie grup nastręczają w naszej opinii najwięcej problemów.
Jakie inne regulacje z obszaru compliance nastręczają problemów na poziomie grup?
Są również inne kwestie, o których wydaje się, że warto będzie wspomnieć podczas Konferencji. To jest między innymi whistleblowing, czyli ochrona tzw. sygnalistów. Do tej pory to właśnie podmioty z branży finansowej miały obowiązki związane z ochroną sygnalistów, które musiały wdrażać swoich podmiotach, ale również w grupach, tak, aby system ochrony był kompatybilny między spółkami należącymi do jednej grupy. Obecnie procedowana jest ustawa, która wdraża unijne rozwiązania w zakresie ochrony sygnalistów i tutaj też wydaje się, że warto będzie pomyśleć o tym w jaki sposób tę ochronę sygnalistów uregulować w procedurach indywidualnych każdego podmiotu, czy też w procedurach grupowych.
Oczywiście równie ważne są kwestie związane z RODO czy regulacjami AML – tutaj też przepływ informacji, w tym przepływ danych osobowych, czy też kwestie związane z zastosowaniem środków bezpieczeństwa (jeżeli podmiot jest instytucją obowiązaną w rozumieniu ustawy AML), tworzy obowiązek wdrożenia procedury grupowej. Przy konstruowaniu takiej procedury powstają pewne problemy praktyczne. Rekomendujemy pewne rozwiązania, o których będziemy z Państwem rozmawiać w trakcie konferencji.
mec. Katarzyna Majer – Gębska jest Koordynatorką Działu Prawa Kapitałowego Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, która jest partnerem merytorycznym 9. Ogólnopolskiej Konferencji Compliance & AML.
Sadkowski i Wspólnicy
Adwokat, Managing Counsel