Jakie problemy w praktycznym działaniu compliance występują na poziomie grup spółek?

Zobacz wszystkie / Znaleziono 302
Compliance, AML

Jakie problemy w praktycznym działaniu compliance występują na poziomie grup spółek?

Katarzyna Majer-Gębska
Sadkowski i Wspólnicy, 18/01/2023

System compliance jest często kluczowym elementem często generującym praktyczne problemy w funkcjonowaniu grup spółek.

Są takie wymagające uregulowania kwestie, które powinny znaleźć odzwierciedlenie zarówno w politykach i procedurach obowiązujących w konkretnych podmiotach z grupy kapitałowej, jak też w tak zwanych politykach grupowych.

W związku z tym uznaliśmy, że właśnie kwestie owych regulacji grupowych będziemy chcieli poruszyć podczas 9. Ogólnopolskiej Konferencji Compliance & AML, ponieważ te akty przyjmowane na poziomie grup nastręczają w naszej opinii najwięcej problemów.

Jakie inne regulacje z obszaru compliance nastręczają problemów na poziomie grup?

Są również inne kwestie, o których wydaje się, że warto będzie wspomnieć podczas Konferencji. To jest między innymi whistleblowing, czyli ochrona tzw. sygnalistów. Do tej pory to właśnie podmioty z branży finansowej miały obowiązki związane z ochroną sygnalistów, które musiały wdrażać swoich podmiotach, ale również w grupach, tak, aby system ochrony był kompatybilny między spółkami należącymi do jednej grupy. Obecnie procedowana jest ustawa, która wdraża unijne rozwiązania w zakresie ochrony sygnalistów i tutaj też wydaje się, że warto będzie pomyśleć o tym w jaki sposób tę ochronę sygnalistów uregulować w procedurach indywidualnych każdego podmiotu, czy też w procedurach grupowych.

Oczywiście równie ważne są kwestie związane z RODO czy regulacjami AML – tutaj też przepływ informacji, w tym przepływ danych osobowych, czy też kwestie związane z zastosowaniem środków bezpieczeństwa (jeżeli podmiot jest instytucją obowiązaną w rozumieniu ustawy AML), tworzy obowiązek wdrożenia procedury grupowej. Przy konstruowaniu takiej procedury powstają pewne problemy praktyczne. Rekomendujemy pewne rozwiązania, o których będziemy z Państwem rozmawiać w trakcie konferencji.

 

mec. Katarzyna Majer – Gębska jest Koordynatorką Działu Prawa Kapitałowego Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, która jest partnerem merytorycznym 9. Ogólnopolskiej Konferencji Compliance & AML.

compliance

Katarzyna Majer-Gębska<br>Sadkowski i Wspólnicy
Katarzyna Majer-Gębska
Sadkowski i Wspólnicy

Adwokat, Managing Counsel


INNE TEKSTY TEGO AUTORA:

Chcesz dowiedzieć się więcej?
SKONTAKTUJ SIĘ

Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU