Jak stworzyć umowę, żeby była zgodna z prawem?
co powinna zawierać umowa i na co zwracać uwagę podczas jej przygotowywania?
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY LUB WYBIERZ TEMATY, KTÓRE CIĘ INTERESUJĄ:
Jak stworzyć umowę, żeby była zgodna z prawem?
mec. Łukasz Pietruk, 26/05/2021Właściwe przygotowanie umowy to ważny etap, niezależnie od jej rodzaju. A rodzajów umów jest wiele: umowy najmu, umowa na roboty budowlane, umowa kupna, zwana też umową kupna-sprzedaży i wiele innych. Każda z nich powinna zostać sporządzona w sposób zrozumiały dla obu stron, być pozbawiona klauzul abuzywnych i jasno określać prawa i obowiązki stron wynikające z tej umowy. Zatem co powinna zawierać umowa i na co zwracać uwagę podczas jej przygotowywania?
Niedozwolone postanowienia i symetryczna umowa
W teorii umowa może zawierać wszystko to, co uważamy za słuszne, aby się w niej pojawiło. Natomiast bardzo często ta słuszność nie jest zgodna z literą prawa i powstają klauzule abuzywne. W niektórych przypadkach takie zapisy nie są wynikiem braku wiedzy, a celowym działaniem – przed czym oczywiście ostrzegamy i nakłaniamy, aby tego nie robić.
Jeśli w umowie występują jakieś zapisy, które nie mogą być zmienione, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy prawnika lub przynajmniej posiłkowanie się kodeksem cywilnym. Dzięki czemu będziemy mieć pewność, że umowa została stworzona zgodnie z prawem i zawiera odpowiednie zapisy poparte paragrafami. Kolejna kwestia to symetryczność umowy. Odnosi się ona do warunków umowy, praw i obowiązków przewidzianych dla każdej ze stron. Muszą być one proporcjonalne względem siebie i występować w takiej samej ilości dla obu stron umowy.
Jakie cechy ma dobra umowa?
Sporządzenie umowy nie będzie kłopotliwe, jeśli spełnimy podstawowe jej założenia. Czyli należy jasno określić strony umowy, nazwać zgodnie z umową np. sprzedawca, klient. Przy czym należy pamiętać, że strony umowy w każdym jej punkcie muszą być określone w ten sam sposób. Jeśli zastosujemy określenie sprzedawca, to nie zmieniamy w innym punkcie strony umowy na sklep xyz. Jeśli umowa dotyczy spraw biznesowych, kontraktów, sprzedaży itp, to zawsze należy sprawdzić, czy druga osoba jest uprawniona do podpisywania umowy w imieniu firmy, którą reprezentuje.
Cechy dobrej umowy, czyli PJSZZ:
- Precyzyjna – dokładny zakres i przedmiot współpracy,
- Jednoznaczna – interpretacja jasna i zrozumiała dla obu stron,
- Symetryczna – chroniąca w równym stopniu interesy obu stron,
- Zgodna z prawem,
- Zgodna z ofertą i innymi ustaleniami.
Jakie elementy powinna zawierać umowa?
Każda umowa powinna być dopasowana do sytuacji, czyli zastosowanie umowy adekwatnej do przedmiotu tej umowy. Zatem jeśli dokonujesz sprzedaży, będzie to umowa kupna-sprzedaży, a nie umowa wynajmu. Bardzo prosta rzecz jednak wspominamy o tym nie bez przyczyny. Czasem zdarza się, że typ umowy nie jest dopasowany do sytuacji, co może później prowadzić do konfliktu między stronami. Natomiast każda umowa powinno zawierać poniższe elementy:
- przedmiot umowy,
- prawidłowo określone strony umowy,
- data i miejsce zawarcia umowy,
- zakres współpracy/przedmiot sprzedaży,
- termin realizacji umowy,
- prawa i obowiązki stron,
- zakres poufności przekazywanych informacji (jeśli dotyczy),
- wynagrodzenie, zasady i terminy jego płatności.
Postanowienia końcowe i kary umowne
Postanowienia końcowe znajdują się praktycznie w każdej umowie, a przynajmniej powinny się w niej znaleźć. To miejsce, w którym informujemy o możliwości sądowego rozstrzygania sporów, czy zmian w umowie, które muszą zostać dokonane pisemnie i za zgodą obu stron. W innym wypadku będą one niewiążące. Przykładowe postanowienia końcowe umowy:
- W sprawach, które nie zostały uregulowane niniejszą umową, zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego.
- Jakiekolwiek zmiany w treści niniejszej umowy muszą być dokonane w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
- Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
SZKOLENIA POWIĄZANE
Radca prawny, doświadczony trener i praktyk