Jak negocjować ceny? - poznaj taktyki negocjacji

Zobacz wszystkie / Znaleziono 302
Sprzedaż, Zakupy

Jak negocjować ceny? - poznaj taktyki negocjacji

Jak negocjować ceny? – poznaj taktyki negocjacji, 23/01/2021

Zanim zaczniesz negocjować cenę, to musisz zastanowić się jaki typ negocjacji będziesz przeprowadzać. Czy będą to negocjacje krótkoterminowe jednorazowe, czy cel nastawiony na współpracę długofalową. W negocjacji cen możesz stosować taktyki z obu typów negocjacji. Jednak powinieneś być ostrożny, aby nie zniweczyć własnego planu negocjacji. Zatem jak negocjować ceny, aby otrzymać najkorzystniejsze warunki zarówno zakupu jak i sprzedaży?

Taktyki, które pomogą wynegocjować Ci lepszą cenę

Wybierając taktyki negocjacji, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim; ofertę, czy jest to produkt, czy usługa. Miejsce negocjacji, a także cel negocjacji. Oczywiście celem samym w sobie jest negocjacja najkorzystniejszej opcji dla ciebie. Pamiętaj jednak, że jeśli negocjacje nastawione są na współpracę długoterminową, to musisz mieć również na względzie poprawne budowanie relacji biznesowych.

Korzystna cena? Zagraj liczbami

Taktyka udawanego rozczarowania

Prosta do zastosowania i naprawdę bywa skuteczna. Oczywiście musi być dopasowana do profilu biznesowego. Taktyka udawanego rozczarowania polega, jak sama nazwa wskazuje na udawaniu rozczarowania zaproponowaną ceną przez drugą stronę. Stosuje się ją niezależnie od wysokości ceny. Dzięki tej taktyce możesz uzyskać wyższą cenę sprzedaży lub niższą cenę zakupu.

Taktyka zaniżania cen

Potocznie możemy to nazwać umiejętnością targowania się. W metodzie zaniżania cen z reguły oddziaływają dwa czynniki; płatność natychmiastowa i obniżenie ceny do najmniejszego możliwego pułapu. To tak trochę, jak z zakupem używanego samochodu. Przykładowo samochód wystawiony jest za kwotę 1500 zł. Jako sprzedawca zapewne ustaliłeś sobie najniższy możliwy próg kwoty, za którą sprzedaż samochód, a w ogłoszeniu podana cena jest zawyżona. Dzięki temu, jeśli zainteresowany maksymalnie zaniżył cenę i zaoferuje kwotę 1000 zł, Ty możesz zaoferować 1200 zł. Oczywiście liczby są przypadkowe i chcieliśmy zobrazować Ci, jak działa zasada zaniżania cen. Jeśli jesteś kupującym, to zastosowanie tej metody również przynosi korzyść w postaci niższej ceny zakupu.

Czynnik natychmiastowej płatności, co prawda bardziej widoczny jest przy płatnościach gotówkowych, jednak można go również dostrzec w płatnościach mobilnych. Oczywiście mamy na myśli płatności blikiem, czy wykonanie przelewu natychmiastowego.

Taktyki negocjacji nastawione na efektywne i przemyślane działania

Taktyka zadawania pytań

Zadawanie pytań zawsze działa. Nawet wtedy, jeśli efekt uzyskujemy poprzez samo zmęczenie drugiej strony zadawanymi pytaniami. Oczywiście abstrahujemy trochę, bo nie mamy nikogo zamęczać, a rozegrać idealny “mecz”, do którego jesteśmy przygotowani. Taktykę zadawania pytań możemy połączyć również z powyższą. Czyli udawanego rozczarowania. Zawsze kiedy pada pytanie o cenę, należy możliwie domagać się jak najlepszych warunków i korzystnej ceny właśnie poprzez zadawanie pytań. Nie polega to jednak na bezsensownym rzucaniu kilku pytań na minutę, tylko na dopasowanym i przemyślanym działaniu. Możesz również w tej taktyce wykorzystać bezpośrednie zadawanie pytań. Takie pytania sprawiają, że druga strona prawie zawsze czuję się zobowiązana do udzielenia odpowiedzi zgodnie ze stanem rzeczywistym. Dzięki temu już jesteś na wygranej pozycji.

Taktyka pewności siebie

Pewność siebie to zawsze dobry argument do realizacji zamierzonego celu. Jak wykorzystać pewność siebie w negocjacji cen? Stosowanie tej taktyki negocjacji ma na celu zburzenie bariery ochronnej wytworzonej przez drugą stronę. Ważne jest, aby nie przekroczyć granicy i nie stać się aroganckim. Wtedy masz jak w banku, że negocjacje zakończą się fiaskiem. Taktyka pewności siebie powinna opierać się na byciu miłym i empatycznym. Zastosowanie tej metody sprawdza się szczególnie podczas negocjacji cen produktów fizycznych lub produktów dostępnych w formie online na przykład szkolenia i dedykowane kursy.


SZKOLENIA POWIĄZANE

Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU