Innowacje w pracy zdalnej, czy da się je stworzyć?

Innowacje w pracy zdalnej to kolejne wyzwanie, jakie niesie za sobą wdrożenie tego systemu pracy

Zobacz wszystkie / Znaleziono 302
Kompetencje menadżerskie

Innowacje w pracy zdalnej, czy da się je stworzyć?

Renata Zwierzyk
CBRE, 03/03/2021

Innowacje w pracy zdalnej to kolejne wyzwanie, jakie niesie za sobą wdrożenie tego systemu pracy. Oczywiście dla tych, którzy przyzwyczajeni są do struktury pracy stacjonarnej. Zgrany zespół to podstawa udanych działań i realizacji celów. Pozostaje teraz przenieść to do świata wirtualnego, czyli dzisiaj o tym, jak tworzyć innowacje na odległość?

Praca zdalna nie ma wpływu na kompetencje pracownika, ale…

Kompetencje Twojego pracownika nie ulegną zmianie, jednak tutaj uwagę należy zwrócić na środowisko home office i to, czy pracownik ma warunki do pracy zdalnej. Rozpraszacze mogą negatywnie wpłynąć na każdego z pracowników. Szczególnie wtedy, kiedy jest to dla niego nowa sytuacja. To, co warunkuje efektywną pracę zdalną to 3 aspekty:

 • koncentracja,
 • różnorodność
 • kreatywność i postawa twórcza.

Łącząc ze sobą powyższe 3 elementy zbudujesz efektywny zespół pracujący online, który poradzi sobie z każdym zadaniem w pracy zdalnej.

Różnorodność to oczywiście zróżnicowanie personalne wg. doświadczenia, działu pracownika, czy wieku. Taki układ sprawia, że zespół będzie zaangażowany w projekt nawet w trybie zdalnym. Postawa twórcza z kolei, to nieszablonowe myślenie pracownika i umiejętność zgłaszania i rozwiązywania problemów, czy tworzenie pomysłów, które mogą być ulepszeniem pracy dla całego zespołu, a nawet firmy.

Energia i kreatywność zespołu w pracy zdalnej

Jak zamienić burze mózgów, cotygodniowe spotkania przy okrągłym stole na kreatywność i energię zespołu online? Panuje przekonanie, że najlepsze zespoły to te siedmioosobowe. Pracują efektywniej i szybciej niż zespoły z większą ilością osób. Dlatego najpierw powinieneś skupić się nad ustaleniem, ile osób ma pracować nad danym projektem. Dopiero wtedy, możesz przystąpić do wykrzesania kreatywności ze swoich zespołów.

Innowacje w pracy zdalnej to nie tylko narzędzia, którymi będziesz posługiwał się razem z zespołem, ale to również sposób przekazywania informacji, czy prowadzenia spotkań online. Zapomnij o tradycyjnych mailach z wytycznymi do projektu. Wykorzystaj do tego gotowe rozwiązania, które oprócz przekazania wytycznych umożliwią Ci jednoczesne zarządzanie zespołem i mierzenie efektywności postępów prac np. Slack, czy Asana.

Twórz spotkania online, czyli wideokonferencje i spotkania grupowe na dedykowanym czacie. Wykorzystuj nowe technologie i angażuj zespół nawet podczas spotkania – interaktywne tablice, czy możliwość edytowania wspólnie (zdalnie) jednego dokumentu w tym burze mózgów wizualne. Będą świetną alternatywą dla tradycyjnie przekazywanych wytycznych.

Tworząc innowacje w pracy zdalnej, pamiętaj o…

O kilku kluczowych zasadach, które powinieneś przenieść z pracy stacjonarnej do świata wirtualnego. Między innymi na Twojej liście powinny znaleźć się takie aspekty jak:

  • Odpowiednia pora spotkania – najlepiej rano lub do południa. Mimo że są osoby, które lubią pracować wieczorem, to dla dobra ogółu lepiej organizować wideokonferencje we wczesnych porach.
  • Daj możliwość wypowiedzenia się każdemu obecnemu na wideokonferencji.
  • Przypominaj, że obowiązują zasady, takie jak na tradycyjnym spotkaniu, czyli kultura wypowiedzi, ramy czasowe przebiegu spotkania, czy notowanie najważniejszych rzeczy.
  • Nagrywaj ważne spotkania i rzeczy, które przydadzą się pracownikowi, jeśli nie będzie mógł pojawić się na wideokonferencji.
  • Postaraj się, aby każdy miał dostęp do laptopa i dobrej jakości Internetu. Po prostu zweryfikuj, czy każdy ma możliwość uczestniczenia w spotkaniu online.

Tak naprawdę, to moglibyśmy wymienić tutaj wszystkie zasady obowiązujące na tradycyjnych spotkaniach, które możesz przenieść na spotkania wirtualne. Różni się ich forma i egzekwowanie skuteczności. I pamiętaj, innowacje w pracy zdalnej, to nie tylko gotowe narzędzia, ale przede wszystkim sposób zarządzania kompetencjami zespole zdalnym i angażowanie zespołu.


Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU