Gemba przewodnik

GEMBA pełną gębą

czyli wiedza w pigułce

przewodnik

Gemba

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o koncepcji Gemba w jednym miejscu! Czym jest Gemba, jakie są jej założenia. Czym jest Gemba Walk i jak wykonywać go poprawnie.

Wiedza o Gemba w pigułce, przygotowana specjalnie dla Ciebie!

Jesteś tu, aby poznać koncepcję Gemba od podstaw. Uzupełnić swoją wiedzę, przekazać wiedzę pracowniką. Czy pomóc wdrożyć koncepcję w swoim przedsiębiorstwie, wspólnie z liderami. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

compliance

EMPOWERED BY TOYOTA MOTORS! 

3rd Japan Kaizen Experience Tour

Zapraszamy na study tour po najlepszych fabrykach Japonii. To wyprawa nie tylko dla osób związanych z firmami produkcyjnymi, ale dla wszystkich otwartych umysłów zainteresowanych ciągłym doskonaleniem i podnoszeniem jakości.

To idealne miejsce do stworzenia własnych rozwiązań najnowszej generacji, optymalnych dla Twojej organizacji i jej specyficznej kultury.

Czym jest Gemba?

Gemba” lub „genba” to japońskie słowo, które szeroko opisuje „miejsce zdarzenia” lub „miejsce, w którym faktycznie wykonywana jest praca”. Lean business management jest ściśle związany z terminem gemba kaizen, który w tym przypadku odnosi się do tych miejsc w systemie produkcyjnym, w których realizowane są działania o wartości dodanej. To słowo jest bardzo często używane w Systemie Produkcyjnym Toyoty, który jest prekursorem szczupłego zarządzania.

Gemba kaizen, zgodnie z regułami Toyoty, jest pierwszym krokiem w procesie zmiany zarządzania firmą na lean. Czyli wizyta w miejscu pracy i obserwacja stanu faktycznego procesów.

Gemba Walk – czym jest i jakie przynosi korzyści?

Gemba Walk to koncepcja, którą opracował Taiichi Ohno. Przez wielu uważany za prekursora Just in Time. Gemba Walk to technika zarządzania.

Gemba Walk to bardzo ważna część Lean Management. Ma umożliwić menedżerom i liderom obserwowanie faktycznego procesu pracy. Obejmuje to również skupienie się na obserwacji zaangażowania pracowników. Ostatnim elementem Gemba Walk jest poznanie procesu pracy i dokładnego systemu danej czynności. Wszystko sprowadza się do odkrywania możliwości ciągłego doskonalenia procesów, ludzi i firmy.

Dzięki Gemba Walk zyskujesz:

  • Stabilne relacje z pracownikami, którzy tworzą wartość.
  • Lepiej przeprowadzoną identyfikację problemów.
  • Możliwość szybkiej reakcji na problemy i zapobieganie im w przyszłości.
  • Zwiększone zaangażowanie pracowników poprzez zbudowaną relację.
  • Jakość i minimalizowanie marnotrawstw, co wpływa pozytywnie na proces ciągłego doskonalenia firmy.

Jeśli zrozumiesz istotę Gemby i zrobisz Gemba walk zgodnie z planem. Zyskasz wiele korzyści, które mają realny wpływ na firmę, zaangażowanie Twojego zespołu i jakość realizowanych procesów. Dzięki temu przyczynisz się również do zmniejszenia marnotrawstwa w firmie oraz zadbasz o przyszłość firmy w duchu ciągłego doskonalenia.

Gemba Kaizen – co oznacza to pojęcie?

Gemba kazein to zdroworozsądkowe podejście do Lean management. Polega na zbliżeniu się do rzeczywistych miejsc pracy. W zależności od specyfiki przedsiębiorstwa może to być hala produkcyjna, magazyn, miejsce załadunku towarów, plac budowy lub teren, na którym klienci są obsługiwani.

To najlepszy sposób na poznanie i analizę wszystkich procesów w firmie i udział w dążeniu do doskonałości przedsiębiorstwa.

compliance officer
compliance officer

Gemba Kaizen – co oznacza to pojęcie?

Gemba kazein to zdroworozsądkowe podejście do Lean management. Polega na zbliżeniu się do rzeczywistych miejsc pracy. W zależności od specyfiki przedsiębiorstwa może to być hala produkcyjna, magazyn, miejsce załadunku towarów, plac budowy lub teren, na którym klienci są obsługiwani.

To najlepszy sposób na poznanie i analizę wszystkich procesów w firmie i udział w dążeniu do doskonałości przedsiębiorstwa.

gemba walk

to musisz wiedzieć

Podstawowe zasady Gemba Walk

Gemba Walk to korzystne rozwiązanie do zarządzania, które pomaga w organizacji pracy. Produkcji i procesów i zmniejszeniu ilości marnotrawstw w przedsiębiorstwie.

Żeby Gemba Walk przyniósł Co rzeczywiste korzyści. Musisz wiedzieć, jak go przeprowadzić i na co zwracać uwagę.

Tego nie rób podczas spacerów Gemba

O zasadach spaceru Gemba dowiedziałeś się z innego artykułu. Przedstawiamy zachowania, które zniszczą nawet najlepszy plan spaceru Gemba. Nie rób tego, a Twój Gemba Walk zawsze będzie przybliżał Cię do filozofii ciągłego doskonalenia.

Na czepialskiego 
Czepialski podczas Gemba Walk szuka błędów i winnych. Nawet w tak błahych rzeczach jak narzędzie, czy długopis w niewłaściwym miejscu. Bardzo ważne jest unikanie tego zachowania z dwóch powodów. Przede wszystkim nic przez to nie zyskasz, a założenia Gemba Walk stracą na wartości. Po drugie, stworzysz błędny wizerunek spacerów Gemba u pracowników. A w konsekwencji w takim wydaniu będą się bali każdego spotkania.

Na ratownika
Oznacza to lidera, który w każdej chwili znajduje rozwiązanie problemu i gotowy jest je zrealizować. Z punktu widzenia szczupłego zarządzania nie jest to właściwe. W ten sposób nie zbudujesz relacji z pracownikami. Nie wykreujesz kultury skutecznego rozwiązywania problemów przez pracowników. A im samym zabraknie umiejętności kompleksowego podejścia do danego zagadnienia.

Wujek złota rada
Twoim zdaniem dawanie złotych rad może pomóc pracownikom. Właściwe postępowanie ma na celu wpłynąć na pracowników i sprawić, że będą lepiej pracować. Niestety nie w Lean Management. Zachowując się jak moralista, nie wciągniesz ludzi w kulturę ciągłego doskonalenia. Nie zachęcisz ich również do wspólnego rozwiązywania problemów.

Zbyt dobry szef kumpel
Czyli wchodzenie w bliższe relacje z pracownikami niż się powinno. Zapoznanie się z całą historią życia prywatnego pracownika, nie ma nic wspólnego z budowaniem dobrej atmosfery w pracy. A tym bardziej, jeśli chodzi Twoje życie prywatne i urządzanie sobie pogawędek przy kawie.
Takie zachowanie stwarza tylko iluzję dobrego szefa, który chce stworzyć dobrą atmosferę. Jednak realnie nie wnosi żadnej wartości, a tym bardziej nie wpływa na kulturę pracy.

5G, które powinno Cię zainteresować w stosowaniu metody Gemba

Nie mamy tu na myśli sieci 5G, a 5 słów, których znaczenie powinieneś poznać. Ułatwią Ci systematyzację i dążenie do doskonałości przedsiębiorstwa. Gemba i Gemba walk to nie jedyne pojęcia, z którymi powinieneś się zapoznać.

Dlatego sprawdź, co jeszcze towarzyszy Gembie i jaki może mieć to wpływ na przeprowadzanie Gemba Walk. A także wdrożenie całej filozofii Gemba w przedsiębiorstwie. 

gemba walk
gemba walk

5G, które powinno Cię zainteresować w stosowaniu metody Gemba

Nie mamy tu na myśli sieci 5G, a 5 słów, których znaczenie powinieneś poznać. Ułatwią Ci systematyzację i dążenie do doskonałości przedsiębiorstwa. Gemba i Gemba walk to nie jedyne pojęcia, z którymi powinieneś się zapoznać.

Dlatego sprawdź, co jeszcze towarzyszy Gembie i jaki może mieć to wpływ na przeprowadzanie Gemba Walk. A także wdrożenie całej filozofii Gemba w przedsiębiorstwie. 

standaryzacja pracy Lidera Lean

Po co Ci standaryzacja pracy Lidera Lean?

Lean, Kaizen, 5s to systemy ciągłego doskonalenia przedsiębiorstwa. Jednak, aby prowadzone działania przynosiły efekty i miały sens trzeba je standaryzować.

Idąc śladem Toyoty, warto spojrzeć na standaryzację pracy lidera Lean (LSW), dzięki którym kultura doskonalenia przedsiębiorstwa jest cały czas utrzymywana i rozwijana. Standaryzacja Pracy Lidera Lean (LSW) jest serią zaplanowanych działaniach w ramach Programu Ciągłego Doskonalenia (CD), za które jest odpowiedzialny każdy lider w przedsiębiorstwie.

Zaangażowanie pracowników w rozwój firmy KAIZEN

Pracodawcy i menedżerowie od dawna poszukują sprawdzonego rozwiązania, jak zaktywizować pracowników do angażowania w rozwój firmy. Początkowo zgodzili się na jeden sposób, który wprowadziła większość firm. W ten sposób powstają jasno określone przepisy i zasady, których muszą przestrzegać pracownicy. To oczywiste i naturalne, bo bez tego panowałby chaos. Niemniej jednak większość tych zasad nie jest do końca dobrze rozwinięta.

W pewnym momencie pracownicy przestrzegający wszystkich zasad przestają myśleć samodzielnie, nie są kreatywni i jedynie automatycznie wykonują swoje obowiązki. Pomimo tego, że wszystkie zadania są zakończone, w tym przypadku żadna z osób nie jest chętna do dodatkowego przekazania pomysłu lub sugestii dotyczącej firmy. Niestety jest to obecnie dobrze znane zjawisko.

Jeden z gigantów motoryzacyjnych, jakim jest Toyota, postanowił to zmienić. Menedżerowie tej firmy postanowili zaangażować pracowników w system Kaizen.

Zaangażowanie pracowników w system Kaizen – z czym to się wiąże?

Od osób pracujących w systemie Gemba Kaizen wymaga się kreatywnego myślenia. W przeciwnym razie nie będą w stanie wypełniać swoich zadań, co będzie skutkowało niewywiązywaniem się ze swoich zobowiązań. Dzieje się tak, ponieważ najczęstszą metodą przestrzegania zasad Gemba Kaizen jest specjalny cykl PDCA. To on decyduje o tym, jak pracownik powinien wykonywać swoje działania.

Oprócz cyklu PDCA, wykorzystuje się również:

  • cykl SDCA
  • metodę 5 why
  • metodę 5s

cykl Deminga

zarządzanie firmą

Zarządzanie firmą wg. koncepcji Deminga (TQM)

Zarządzanie firmą nie musi być problematyczne i skomplikowane. Wystarczą odpowiednie narzędzia i umiejętności, aby sprawnie zarządzać firmą i pracownikami. Twój sukces może zależeć od tego, jakie narzędzia i procedury wykorzystujesz.

Chcesz, aby twój zespół ze sobą współpracował? To porzuć metodę kija i marchewki. Chcesz doskonalić swoją firmę? Ucz się od Japończyków!

Narzędzia Lean Management, jakie stosować?

Każda strategia Lean Management opiera się na narzędziach. Muszą one być dopasowane do branży i struktury przedsiębiorstwa. Narzędzia Lean pomagają usprawnić pracę, a także procesy codziennego doskonalenia firmy i systemów produkcyjnych.

Najczęściej używane i uniwersalne narzędzia Lean Management, które usprawnią procesy w firmie, poprawią produktywność zespołu i pomogą obniżyć koszty produkcji bez utraty jakości produktu.

  • Metoda 5S,
  • Kaizen – podstawowe narzędzie Lean Management,
  • Gemba,
  • Kaban i sterowanie produkcją,
  • SMED czyli przezbrojenie maszyn i form na produkcji,
  • TPM, czyli Kompleksowe Utrzymanie Produktywności i Six Sigma,
  • Zarządzanie wizualne – podstawa Lean Management.

Ambasador Lean

Lean management stał się nową normalnością w większości przedsiębiorstw, szczególnie z branży produkcyjnej i logistycznej. Jednak aż 72% zmian kończy się porażką, przede wszystkim ze względu na niskie zaangażowanie pracowników kluczowych dla trwałości zmiany pracowników. Niezrozumienie, lub brak świadomości wizji i kierunku zmian. A także brak wielopoziomowej i spójnej komunikacji zmian.

Dlatego zapraszamy Cię na szkolenie, które pomoże Ci stać się ambasadorem lean. Poznaj najbardziej efektywne praktyki inicjowania i pełnienia funkcji ambasadora lean w Twojej organizacji.

Kaizen książka – miniprzegląd książek, które warto przeczytać

Filozofia Kaizen zakłada, że ​​nigdy nie ma wystarczającego rozwoju i nadal należy to robić systematycznie w tej dziedzinie. Książki od dawna są źródłem wiedzy, a tym samym nośnikiem intelektualnego rozwoju ludzkości. Dziś – w dobie internetu, nieco straciły na popularności, ale nadal warto do nich wracać. Są bogatym źródłem wiedzy. W przypadku kaizen książka będzie również doskonałym wyborem. Wybraliśmy kilka najciekawszych pozycji, które warto przeczytać, aby zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie.

Pozaj naszych ekspertów

Krzysztof Betker

Od ponad 14 lat związany z produkcją i logistyką. Zaangażowany w wiele projektów m.in.: podnoszenie efektywności obszarów montażowych (Standardized Work & Line Balancing), skracanie czasów przezbrojeń (SMED), mapowanie procesów (Process Mapping, Value Stream Mapping, Cross Functional Process Mapping), wytwarzanie komórkowe (Cellular Manufacturing), przepływy materiałów (Material Handling, Kanban, FIFO etc.).

Ireneusz Poznański

Praktyk z ponad 15-letnim doświadczeniem w obszarze zarządzania strukturami logistycznymi i produkcyjnymi oraz wdrożenia kultury LEAN Manufacturing. Kilka tysięcy godzin spędzonych u klientów podczas wdrożeń kultury LEAN, sprawia, że potrafi udzielić oczekiwanego wsparcia.

 

Adam Baśkiewicz

Praktyk zarządzania i ekspert w zakresie wdrażania Lean w przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych i handlowych z branży: automotive, spożywczej, energetycznej, produkcji opakowań, farmaceutycznej i medycznej. Swoje doświadczenie w zakresie Lean Manufacturing zdobywał w Stanach Zjednoczonych i Europie współpracując i szkoląc się w firmach Solving Efeso, Coriolis Limited.