Czego nie robić podczas Gemba Walk?

Zobacz wszystkie / Znaleziono 302
Kompetencje menadżerskie

Czego nie robić podczas Gemba Walk?

Ireneusz Poznański, 16/07/2021

Gemba i Gemba walk to nie jedyne pojęcia, z którymi powinieneś się zapoznać. Co więcej, przed pierwszym przystąpieniem do Gemba Walk, powinieneś wiedzieć, czego nie robić.

Jeśli chcesz wykorzystać w pełni Gemba w swoim przedsiębiorstwie, to musisz nauczyć się, jak poprawnie wykonywać Gemba Walk, ale też to, czego robić nie powinieneś.

5G, które powinno Cię zainteresować w stosowaniu metody Gemba

Nie mamy tu na myśli sieci 5G, a 5 słów, których znaczenie powinieneś poznać. Ułatwią Ci systematyzację i dążenie do doskonałości przedsiębiorstwa.

Genchi – rzeczywiste miejsce

Genchi oznacza rzeczywiste miejsce. Takie, które istnieje, a nie jest wyimaginowanym obrazem wymarzonej fabryki. Genchi, czy miejsce rzeczywiste musi być określone w czasoprzestrzeni. To również miejsce, które można ciągle doskonalić.

Genbutsu – produkt, usługa

Genbutsu oznacza namacalny produkt. A w przypadku przedsiębiorstwa usługowego, usługę, która jest wynikiem wspólnej pracy całego zespołu. To właśnie w Genbutsu minimalizuje się marnotrawstwo i robi wszystko, aby nie dopuścić do niego w przyszłości.

Genjitsu – same fakty

Rzeczywistość. Suche fakty. Czyli coś, co nie jest subiektywną opinią pracownika, lidera, czy osoby obserwującej z boku. Coś, co jest rzeczywiste/ Przykładem może być proces. Nazwanie go dobrym jest błędem. W myśl Genjitsu proces może być optymalny. Optymalny, który można ulepszyć, zwiększyć produktywność i zminimalizować koszty.

I ostatnie dwa, które już opisywaliśmy na łamach naszego bloga to Gemba, czyli miejsce wytwarzania genbutsu. A także Gemba Walk.

Jak nie przeprowadzać Gemba Walk?

Zasady Gemba Walk poznałeś w innym wpisie. Dzisiaj natomiast przedstawiamy CI zachowania, które zniweczą nawet najlepszy plan Gemba Walk. Nie rób tego, o czym poniżej przeczytasz. A Twój Gemba Walk będzie zawsze dobrze przeprowadzony.

Na czepialskiego służbistę

Czepialski służbista podczas Gemba Walk szuka win i winnych. Nawet w tak błahych rzeczach, jak pozostawione narzędzie, czy długopis w nieodpowiednim miejscu. To bardzo ważne, żeby wystrzegać się takiego zachowania z dwóch powodów. Po pierwsze takim zachowaniem niczego nie uzyskasz, a założenia Gemba Walk stracą na wartości. Po drugie wykreujesz u pracowników błędy obraz spacerów Gemba i w takim wydaniu, będą bali się każdego spotkania.

Na pomysłowego dobromira

Czyli menedżera, który w każdej chwili znajduje rozwiązanie problemu. Z punktu widzenia zarządzania metodą Lean, taki sposób jest niewłaściwy. Ponieważ nie zbudujesz relacji z pracownikami, kultury skutecznego rozwiązywania problemów i kompleksowego podejścia do danego zagadnienia.

Nauczyciela bez wartości

W Twoim mniemaniu dawanie złotych rad może pomóc pracownikom. Pouczenia o słusznym postępowaniu mają wpłynąć na pracowników i sprawić, że będą pracować lepiej. Niestety nie w zarządzaniu Lean. Zachowując się jak moralista, nie wciągniesz ludzi do kultury ciągłego doskonalenia i nie zachęcisz do wspólnego rozwiązywania problemów.

Iluzja dobrego szefa

Czyli wchodzenie w bliższe relacje z pracownikami niż powinno mieć miejsce. Spoufalanie się nie ma nic wspólnego z dobrą atmosferą w pracy. A tym bardziej, kiedy chodzi o prywatne życie pracowników lub Twoje. Takie zachowanie tworzy jedynie pozorną iluzję dobrego szefa, który chce stworzyć dobrą atmosferę. Natomiast realnie, nie przynosi żadnej wartości, a tym bardziej nie wpływa na kulturę pracy.


Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU