Compliance to przede wszystkim model zarządzania organizacją
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY LUB WYBIERZ TEMATY, KTÓRE CIĘ INTERESUJĄ:
Compliance to przede wszystkim model zarządzania organizacją
Monika Gorgoń, Giełda Papierów Wartościowych, 26/03/2021Ze względu na drastycznie zmieniające się środowisko biznesowe niezbędne jest nowe podejście do zarządzania ryzykami związanymi z compliance, a także wszystkimi innymi rodzajami ryzyka; oparte na technologii podejście systemowe, który umożliwi kierownictwu firmy mierzenie, ustalanie priorytetów i obsługę zagrożeń w sposób efektywny i kompleksowy.
Podczas konferencji VII Ogólnopolskiej Konferencji Compliance & AML, 20-21 kwietnia 2021, będziemy mieć okazję poznać narzędzie wspierające takie systemowe zarządzanie compliance przygotowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Kompleksowe zdefiniowanie i zakomunikowanie ryzyk w obszarze zgodności, na które narażona jest organizacja, należy w świecie VUCA zdefiniować jako priorytet nie tylko dla compliance oficera, ale dla całego kierownictwa firmy. W wielu firmach zarządzanie ryzykiem w całej firmie polega na monitorowaniu zmian jedynie w wybranych obszarach skoncentrowanym w rękach compliance oficera. Warto jednak przyjrzeć się podejściu obejmującemu wszystkie procesy całej organizacji, dającemu narzędzia do monitorowania i reagowania na zmiany na poziomie właścicieli poszczególnych procesów biznesowych, a nawet właścicieli poszczególnych procedur wewnętrznych.
Zintegrowane podejście do zarządzania ryzykiem zgodności
Skuteczne podejście do compliance i zarządzania ryzykiem łączy wszystkie działania dotyczące compliance we wszystkich jednostkach biznesowych.
Takie podejście zaczyna się od ustawienia i aktualizacji adekwatnego compliance universe, a następnie oceny ryzyka braku zgodności własnych procedur z jego poszczególnych elementami (ustawami, rozporządzeniami, wytycznymi) we wszystkich lub wybranych procesach w organizacji. Dynamiczne raportowanie i szereg widgetów pozwalają z kolei na natychmiastową wizualizację niezgodności i zarządzanie mitygacją ryzyka compliance w całej organizacji.
Wdrożenie systemu, którego działanie będzie prezentowane przez dr Łukasza Cichego, eksperta compliance i radcę prawnego zaangażowanego w przygotowanie tego systemu oraz Monikę Gorgoń, Dyrektor Działu Compliance i Ryzyka Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, prowadzi do istotnego zwiększenia skuteczności i obniżenia kosztów funkcjonowanie komórki ds. compliance oraz całego procesu compliance w organizacji.

Radca prawny, Dyrektor Działu Compliance, AML i Zarządzania Ryzykiem w Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW), Przewodnicząca Komitetu ds. Compliance przy GPW oraz Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej GPW Benchmark S.A.