Asertywność - dlaczego nie potrafisz odmawiać i jak to zmienić?

Zobacz wszystkie / Znaleziono 303
Kompetencje menadżerskie

Asertywność - dlaczego nie potrafisz odmawiać i jak to zmienić?

Małgorzata Głębocka – Szurko, 02/07/2021

Wbrew pozorom asertywność wcale nie jest łatwa. Może Ci się wydawać, że niektórzy urodzili się asertywni, jednak zapewniamy Cię, że jest to proces pracy nad sobą i umiejętnością odmawiania.

Asertywność jest ważna w każdym aspekcie życia, jednak szczególnie przydaje się na stanowisku kierowniczym. Jeśli nie nauczysz się odmawiać, to może skończyć się tym, że twoi pracownicy kolokwialnie mówiąc, wejdą ci na głowę.

Masz poczucie, że pomagasz wszystkim tylko nie sobie? Spędzasz długie godziny na pracy i nie masz czasu dla siebie? A może masz poczucie, że pomoc innym w każdym aspekcie jest obowiązkiem i nie możesz odmówić? Jedno jest pewne, musisz nauczyć się bycia asertywnym. Co powoduje, że nie potrafimy odmawiać i jak nauczyć się bycia asertywnym?

Dlaczego nie potrafisz odmawiać?

W większości przypadków brak asertywności, to wynik strachu i empatii, która w połączeniu sprawia, że boimy się kogoś obrazić. Druga rzecz to zależność i poczucie odwdzięczenie się komuś za pomoc. Nie mamy tutaj na myśli jednorazowej sytuacji, a taką kiedy ktoś pomógł Ci raz, a oczekuję od Ciebie pomocy codziennie lub kilka razy w tygodniu. Jako trzeci przykład braku asertywności możemy podać chęć poczucia się bohaterem. Oczywiście w cudzysłowie, bo mamy tutaj na myśli, że udzielanie pomocy sprawia przyjemność i wpływa na poczucie własnej wartości.

Aczkolwiek trzeba robić to rozważnie i nie porównywać tego w sposób taki, że jeśli odmówię, to od razu nie jestem pomocny i nie potrafię pomagać. Ponadto bardzo często osoby, które nie są asertywne – może Ty też do nich należysz i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy? Często padają ofiarami manipulacji. Co możemy również nazwać wykorzystywaniem. Jeśli jesteś na stanowisku kierowniczym, to absolutnie nie możesz dopuścić do takiej sytuacji, abyś wykonywał obowiązki za swoich pracowników. A wiemy z doświadczenia, że niestety i takie sytuacje mają miejsce.

Do czego prowadzi brak asertywności?

Brak asertywności jest jednym z głównych powodów utraty kontroli nad pracą, życiem i ciągłego przemęczenia. A także nagromadzenia się obowiązków. Często jeśli nawet wbrew temu co czujesz w środku, pomagasz innym, to zaczyna Ci brakować czasu na wykonanie swoich własnych obowiązków. Co z kolei prowadzi do frustracji i zdenerwowania. W późniejszym czasie może objawiać się nadmiernym stresem, który przy dużej ilości i długim czasie trwania może prowadzić nawet do nerwicy.

Musisz się nauczyć, że asertywność nie jest negatywna. Jest to umiejętność, która umożliwia wyznaczanie granic, profesjonalne zarządzanie zespołem. A także naukę dla innych, że większość zadań, w których proszą Cię o pomoc są w stanie wykonać samemu. Pamiętaj, że jeśli doprowadzisz do rozleniwienia pracownika poprzez wyręczanie go w jego obowiązkach, tracisz nie tylko czas, swój cenny czas, ale również pieniądze.

Jak i dlaczego warto nauczyć się asertywności?

Często osoby, które uczą się asertywności, błędnie kojarzą ją z egoizmem. Musisz jednak mieć na uwadze, że nie jest to egoizm a przejaw dojrzałości i znajomość własnej wartości. Nie ma nic złego w skupieniu się na sobie, realizacji swoich obowiązków zawodowych, czy zdobywaniu nowych umiejętności i doskonaleniu swoich obecnych kompetencji. Nie znajdziesz na to czasu, jeśli za każdym razem będziesz każdego wręczał w jego obowiązkach.

Przede wszystkim musisz nauczyć się tego, że asertywność to sprzeciw, który powinien być wyraźnie zaznaczony. Pamiętaj również, że duże znaczenie mają słowa, które używasz do wyrażenia swojego sprzeciwu. Jeśli twardo powiesz i użyjesz na przykład sformułowania: postanowiłem, że nie zrobię tego za Ciebie, ponieważ bardzo dobrze radzisz sobie z tym zadaniem. Brzmi stanowczo? Owszem. A teraz spójrz na to samo zdanie z innymi słowami: chciałbym Ci pomóc, ale wydaje mi się, że dasz radę sam. W tym momencie po pierwsze pokazujesz swojemu rozmówcy, że nie jesteś pewien swoje odmowy, a dwa dajesz mu pole do dyskutowania z tobą.

Asertywności można się nauczyć (np. na szkoleniach menedżerskich) i żeby tego dokonać, musisz zdać sobie sprawę z wagi swoich obowiązków, poczucia własnej wartości, a przede wszystkim musisz wyważyć, kiedy rzeczywiście powinieneś komuś pomóc. A kiedy powiedzieć stanowcze nie. Pamiętaj, że asertywność pomaga. Nie tylko Tobie, ale również twoim pracownikom, którzy powinni nauczyć się samodzielności i w miarę możliwości rozwiązywania problemów samodzielnie.


Z NASZYCH SZKOLEŃ KORZYSTAJĄ LIDERZY RYNKU